Co tysięczny mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego to milioner. Najwięcej mieszka ich w Szczecinie i Koszalinie, jednak jak się okazuje, listę uzupełnia 19 osób z Kamienia Pomorskiego. 

Urzędy skarbowe podliczyły zeznania podatkowe mieszkańców województwa za ubiegły rok. Dotarliśmy do nich. Nie możemy podać danych personalnych milionerów, bo to informacje zastrzeżone, ale wiemy dokładnie, ile w ubiegłym roku ci najbogatsi zarobili.

– Największą grupę podatników wykazujących przychody/dochody w wysokości powyżej miliona złotych stanowią podatnicy prowadzący działalność gospodarczą rozliczający się na zasadach tzw. podatku liniowego – mówi Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej. – Jest ich 521. Natomiast rozliczających się według skali podatkowej jest dziewięciu, a podatkiem ryczałtowym – 62. Tylko 21 zeznań wśród tej grupy podatników to podatnicy rozliczający dochody z tzw. zysków kapitałowych. Reszta to tzw. świat pracy (duże pieniądze przynoszą im pensje od pracodawcy – przyp. red.).

Łącznie w województwie zachodniopomorskim mamy w tym roku 907 milionerów. W roku ubiegłym było ich o ponad stu mniej – 806. Dwa lata temu w samym tylko regionie szczecińskim mieliśmy ich aż 540, a rok później już 631. Prawdziwymi krezusami są podatnicy rozliczający się w szczecińskich urzędach skarbowych. W pierwszym jeden zarobił ponad 20,3 mln zł, w drugim inny ponad 21 mln zł. Przebija ich jednak podatnik z Kołobrzegu (33 mln zł), a goni mieszkaniec Goleniowa, który zarobił odrobinę mniej od szczecinian, bo 19,4 mln zł.

A pozostali? Np. mieszkaniec Kamienia Pomorskiego zarobił ponad 9,1 mln zł, Wałcza – ponad 14,4 mln zł, Gryfic – niemal 9 mln zł, Stargardu – prawie 8 mln zł, Gryfina – 5,3 mln zł, Choszczna – ponad 2,5 mln zł, Świnoujścia – ponad 3 mln zł, Pyrzyc – ponad 2,2 mln zł.

Najwięcej w 2016 r. w regionie szczecińskim było milionerów w samym Szczecinie, bo 340. A w innych miejscowościach? W Gryficach było 24 (w 2017 r. przybył jeden), w Świnoujściu – 24 (wzrost o dwóch), w Stargardzie – 42 (największy skok, w rok przybyło 23 milionerów), w Kamieniu Pomorskim – 19 (bez zmian), w Gryfinie – 17 (przybył jeden), w Myśliborzu – 17 (przybyło aż ośmiu), w Goleniowie – 32 (przybył jeden), w Choszcznie – 11 (wzrost o dwóch) i tylko trzech w Pyrzycach (liczba bez
zmian).