To jedyna, w dzisiejszych czasach, możliwość uniknięcia lub lżejszego „przejścia” popularnej choroby. Szczepionka przeciwko grypie to najskuteczniejsza ochrona – przekonuje Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik. W rozmowie z Radiem Katowice podkreśla, że w Polsce „mamy naprawdę komfortowe warunki jeśli chodzi o profilaktykę grypy”.

– Niestety, szczepienia przeciwko grypie nie są popularne – dodaje szef śląskiego Sanepidu. Te formę profilaktyki stosuje od 5 do 7 procent populacji. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie – podkreśla Grzegorz Hudzik. – To za mało, bo, niestety, co roku, grypa zabiera nam ze społeczeństwa wiele, wiele osób, które są wrażliwe i które przez tego wirusa kończą życia – dodaje.

Grypa jest jedną z głównych przyczyn zachorowań i zgonów wśród seniorów. Co roku z powodu jej powikłań umiera około 6 tysięcy osób po 65. roku życia.
Przeciwko grypie najlepiej jest się zaszczepić przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego. Szczepionkę można także przyjąć w całym okresie zachorowań, czyli od października do końca marca.