Apelujemy do rodziców i opiekunów, którzy nadal wahają się z podjęciem decyzji. Zaszczepcie siebie i swoje dzieci. Nie pozwólcie, żeby wymarzone ferie otworzyły na oścież wrota piątej fali pandemii – apeluje prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

– Ferie to świetna okazja na dotlenienie mózgu i poprawę kondycji fizycznej. Zachęcamy do zabaw na śniegu, ale radzimy unikać ryzykownych sytuacji. Do zjazdów na sankach wybierajmy miejsca z dala od ruchliwych ulic i skrzyżowań. Łyżwiarze powinni korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte tafle jezior, kanałów czy stawów. Lód, nawet jeśli z pozoru wydaje się gruby, w każdej chwili może się załamać – ostrzega prezes PPOZ.

– Nie jesteśmy przekonani, czy limity osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, obiektach sportowych (w przypadku osób niezaszczepionych) to najskuteczniejsze zabezpieczenie. Czy właściciele będą sprawdzać certyfikaty covidowe? Przecież nie ma takiego obowiązku. W poczuciu niedosytu pozostaje nam jedynie apelować o rozwagę i rozsądek. Do rodziców i opiekunów na obozach! Nie mieszajmy się w tłumach! Unikajmy skupisk osób, których nie znamy! Nie wysyłajmy na wypoczynek dzieci z objawami infekcji, sami również nie narażajmy innych, kiedy nie czujemy się najlepiej. Ale przede wszystkim szczepmy się, szczepmy naszych najmłodszych. Nie ma lepszego zabezpieczenia przed ciężkim przebiegiem choroby niż szczepionka przeciwko COVID-19! Drodzy dorośli, bądźcie odpowiedzialni! – apelują lekarze PPOZ.

W tym roku terminy ferii zimowych zostały wyznaczone osobno dla poszczególnych województw. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki od 17 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego; od 24 stycznia do 6 lutego – podlaskiego, warmińsko-mazurskiego; od 31 stycznia do 13 lutego – dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego; od 14 do 27 lutego – lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.