28 lutego o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie odbędzie się promocja książki Ryszarda Kiersnowskiego „Legenda Winety. Studium historyczne”. Dzieło tego wybitnego polskiego historyka ma fundamentalne znaczenie dla poznania związków legendy z Wolinem. Po 75 latach doczekało się w końcu wznowienia, wzbogaconego o obszerny komentarz naukowy, napisany przez współczesnych badaczy.
W tym roku mija setna rocznica urodzin prof. dra hab. Ryszarda Kiersnowskiego (1925–2006), jednego z czołowych polskich mediewistów i twórcy polskiej szkoły numizmatycznej. Pochodził on z Wileńszczyzny, gdzie w latach II wojny światowej walczył szeregach AK, będąc nawet – jako nastolatek – dowódcą oddziału partyzanckiego. Po wojnie z fałszywymi dokumentami przedostał się do Krakowa i podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później pracował w Zespole Badań nad Początkami Państwa Polskiego i Instytucie Historii PAN. Pozostawił po sobie niespełna 200 artykułów i kilkanaście książek.
Pierwszą z nich była „Legenda Winety” – ogłoszona drukiem w 1950 roku praca magisterska Ryszarda Kiersnowskiego. To niezwykła książka, która zabiera czytelnika w świat dawnych podań, skandynawskich sag o wikingach z Jomsborga, średniowiecznych kronik, przepisywanych przez klasztornych skrybów, i dzieł pierwszych badaczy historii Pomorza. Na jej kartach prześledzić można powstanie i rozwój legendy o Winecie – mieście zatopionym z Bożego rozkazu przez pychę jego mieszkańców – na przestrzeni prawie 900 lat. Praca jest świadectwem dużej erudycji młodego absolwenta UJ, a jedna z jej głównych tez to utożsamienie legendarnej Winety z Wolinem. Nieprzypadkowo zatem drugie wydanie książki ukazało się właśnie w mieście nad Dziwną…
Przedruk „Legendy Winety” opublikowano w nowej szacie graficznej i twardej oprawie, która zespolona jest z okładką drugiej, skromniejszej pozycji wydawniczej. Zawiera ona zbiór szkiców biograficznych Ryszarda Kiersnowskiego i komentarzy naukowych do jego dzieła. Ich autorami są zarówno członkowie rodziny badacza (syn Hubert i zmarła niedawno żona Teresa, archeolożka), jak i uznani polscy naukowcy: prof. dr hab. Marian Rębkowski (archeolog), prof. dr hab. Leszek P. Słupecki (historyk) oraz Marek Konopka (archeolog). Obie książki stanowią zestaw wydawniczy, który będzie można nabyć podczas spotkania promocyjnego.
Spotkanie poprowadzi dyrektor wolińskiego muzeum, Damian Chmiel. O „Legendzie Winety” i jej autorze opowiadać będą pomysłodawcy i redaktorzy publikacji, historycy i archeolodzy związani zawodowo z Wolinem: dr Karolina Kokora i dr Wojciech Filipowiak. Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie serdecznie zaprasza w swoje progi wszystkich, którzy pragną wysłuchać opowieści o legendarnej Winecie i podyskutować o dawnej oraz współczesnej literaturze przy filiżance kawy i ciastkach.
dr Piotr Maliński
Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie
2 komentarzy
Anonim mówi:
lut 28, 2025
o godzinie 15:12
Muzeum Regionalne w porozumieniu z gminą sfinansowało wydanie.
Anonim mówi:
mar 4, 2025
o godzinie 9:46
To dobrze, że są jeszcze pieniądze na książki – bez kultury nie ma nas.