Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma skrócić procedurę uzyskiwania zgody na wycinkę drzew na posesjach prywatnych.

Projekt ustawy, który w piątek ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji to realizacja jednego z postulatów zespołu ds. deregulacji kierowanego przez Rafała Brzoskę. Wskazywał on, iż obecnie procedura uzyskiwania zgody na usunięcie drzew z prywatnych posesji jest czasochłonna i – przy odwołaniach – może trwać nawet kilka miesięcy. Projekt przewiduje wprowadzenie 35-dniowego terminu terminu na wniesienie sprzeciwu od zamiaru usunięcia drzewa przez organ, do którego wniesiono zgłoszenie o zamiarze usunięcia drzewa z prywatnej działki.

Resort wskazuje, iż taka zmiana pozwoli na zabezpieczenie wnioskodawców przed bezczynnością lub przewlekłością postępowań. Jak przy tym wyjaśniono, 35-dniowy termin jest sumą terminu na oględziny i sprzeciw, co „zdyscyplinuje organy do przeprowadzenia oględzin w pierwotnym 21-dniowym terminie i zabezpieczy wnioskodawców, zmniejszając uciążliwości związane z oczekiwaniem na decyzję i zwiększając bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do wycinki stanowi zagrożenie. Usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie (milcząca zgoda)”.