W Dzień Wszystkich Świętych już po raz czwarty Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej organizuje kwestę na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim. W tym roku jej celem będzie, tak jak przed rokiem, upamiętnienie miejsca spoczynku mieszkańców naszego miasta, których szczątki (odkryte podczas prac archeologicznych na tzw. Kwartale Dominikańskim) ekshumowano na kamieński cmentarz.

Kwesta została zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zarejestrowana pod numerem 2018/4468/OR oraz zamieszczona na portalu zbiórek publicznych.

Tegoroczna kwesta, jak już wspomniano, będzie czwartą tego typu zorganizowaną przez TMZK w naszym mieście. Dzięki datkom zebranym w ubiegłych latach udało nam się wykonać nowy nagrobek dla Tadeusza Malczewskiego (1892-1961) pioniera polskiej służby zdrowia na Ziemi Kamieńskiej i pierwszego Lekarza Powiatowego w powojennym Kamieniu Pomorskim oraz oczyścić najstarsze nagrobki na naszym cmentarzu (z lat 20. i 30. XX w.) znajdujące się w lapidarium zlokalizowanym od strony ulicy Cypriana Kamila Norwida.  

W ubiegłym roku zebraliśmy 3441,56 zł. Dzięki tym środkom pracownicy kamieńskiej firmy „AM Adriana Madońska” wykonali zbrojoną betonową wylewkę. Stanowi ona pierwszy etap prac związanych z powstaniem nagrobka (nieodpłatnie zaprojektowanego przez kamieńskiego artystę-rzeźbiarza Stanisława Motykę) w miejscu zaniedbanej mogiły, w której złożone zostały szczątki ekshumowane z dawnego cmentarza na tzw. Kwartale Dominikańskim.

W Dzień Wszystkich Świętych, w godzinach 10.00 – 15.00 będziemy z puszkami przy bramach na nasz cmentarz od strony ulicy Norwida i Szczecińskiej. Liczymy na Państwa wsparcie!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej