W marcu oraz w kwietniu br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim uczestniczyli w kursach zawodowych w ramach projektu „Powiat Kamieński szkolnictwem zawodowym stoi”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dwudziestu uczniów z wolińskiej szkoły uczestniczyło w kursie dietetyki pod przewodnictwem doświadczonej trenerki, dietetyczki sportowej i klinicznej pani Marty Pawelec. W miłej i profesjonalnej atmosferze uczniowie mieli okazję nabyć wiedzę z zakresu:

  • Wybranych zagadnień z anatomii człowieka – funkcjonowanie układów (układ pokarmowy, układ krwionośny, układ hormonalny),
  • Procesów trawiennych w organizmie człowieka,
  • Zasad zdrowego żywienia (makro i mikroelementy – znaczenie w zbilansowanej diecie, białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne – rola i wpływ składników pokarmowych na organizm ludzki, dobry i zły cholesterol, bilans energetyczny organizmu, choroby cywilizacyjne a odpowiednia dieta, dieta cud – zagrożenie dla organizmu, zasady planowania skutecznej diety, analiza masy ciała, dobór diety w zależności od realizowanego trybu życia, rola suplementacji w diecie).

Natomiast dziesięciu uczniów z kamieńskiej szkoły uczestniczyło w kursie kuchnia molekularna pod przewodnictwem pana Pawła Romankiewicza poznali zasady sporządzania potraw wykorzystując najczęściej stosowane metody w kuchni molekularnej tj:

  • Techniki Sous Vide czyli  wolne gotowanie,
  • Mrożenie – ciekły azot i suchy lód – zastosowanie chłodzenia w przygotowywaniu dań,
  • Sferyfikacja – przygotowanie kawioru.

Klasyczne dania poddawane były dekonstrukcji (nowoczesne formy tych dań). Sporządzali potrawy w formie pianek i galaretek z wykorzystaniem agaru czy maltodekstryny. Przygotowywane potrawy  i drinki były poddawane również wędzeniu przy wykorzystaniu miniwędzarek i aromatyzowaniu dzięki wykorzystaniu atomizerów. Potwierdzeniem zdobytej wiedzy i umiejętności były certyfikaty, które uczniowie otrzymali otrzymały po zakończeniu kursów zawodowych.

źródło:
Powiat Kamieński