Mając na względzie dopełnienie tradycji i spokój własnego sumienia, chcemy kupić jak najwięcej prezentów, możliwie jak najtaniej. Niemniej w szale można zderzyć się z niejedną pułapką, tak jeśli chodzi o podróbki, jak formalności podatkowe. Urząd Skarbowy przygotował poradnik.

Grudzień to czas przedświątecznych zakupów, które w dobie pandemii coraz chętniej robimy przez internet, często korzystając również z zagranicznych portali zakupowych. Krajowa Administracja Skarbowa radzi, na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać i zamiast wymarzonego markowego produktu nie trafić na podróbkę.

Rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska podkreśliła, że kupując towar od sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, warto zdawać sobie sprawę, że każda paczka po przekroczeniu polskiej granicy jest kontrolowana przez KAS pod kątem bezpieczeństwa zawartych w niej towarów (zgodność z normami UE) oraz ochrony własności intelektualnej.

– Jeśli okaże się, że produkt, który kupiłeś jest podróbką, paczka jest zatrzymywana, a ty ponosisz konsekwencje. Tracisz więc pieniądze i zakupiony towar – zaznaczyła.

Dodała, że należy sprawdzać także od kogo kupuje się dany towar. Jak wskazała, internetowe oferty kuszą atrakcyjnymi cenami, często niższymi niż w sklepach stacjonarnych. Warto jednak uważać na te wyjątkowo tanie oferty, ponieważ – jak tłumaczyła – znacząco niższa cena może świadczyć o tym, że nie mamy do czynienia z oryginalnym towarem.

– Zanim klikniemy Kupuję, sprawdźmy również regulamin sklepu internetowego, aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta lub świadczących o tym, że sprzedawca w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem w transakcji z innym podmiotem – zaznaczyła Spychała-Szuszczyńska.

Dodała, że warto także zwróć uwagę na to, skąd dany towar jest wysyłany. W zależności od tego, czy jest to Polska, jeden z krajów Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE – to w każdym z tych przypadków obowiązują inne przepisy, szczególnie w kwestii opłaty cła i podatków.

– W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej, z cła zwolnione są towary o wartości do 150 euro, ale pamiętać trzeba także o innych podatkach krajowych – poinformowała.

źródło:
PAPKupi