Choć wszystkie media czy policja nieustannie ponawiają apele, to ludzie pozostają niewzruszeni i dalej z własnej woli dają się oszustom. Chodzi o pojawiających się w nadmorskich miejscowościach organizatorów gry w tzw. „trzy kubki”. Policja podkreśla – w tej zabawie nie ma zwycięzców! Nie dajcie się oszukać!

Każdy, kto zdecyduje się na udział w grze, najpierw wabiony jest szybką i wysoką wygraną pieniężną, by za chwilę stracić wszystkie oszczędności. Z reguły w proceder zaangażowana jest zorganizowana grupa osób. Jedna z nich zaprasza przechodniów do obstawiana, w którym z trzech kubków znajduje się piłeczka. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi oznacza wygraną. Osoba prowadząca grę przestawia kubki myląc uczestników, a pozostałe osoby grają rolę tzw. aktywnych obserwatorów lub innych uczestników „zabawy”. Ich zadaniem jest odwracanie uwagi zwabionych przechodniów.

Z reguły „trzy kubki” kończą się przegraną osoby zaproszonej do gry, bądź wygraną osoby podstawionej przez jej organizatora. Zwycięstwo podstawionego gracza uprawdopodobnić ma wygraną osób postronnych. Pamiętajmy, że żadna gra nie może toczyć się bez uczestników. Nie przyjmujmy więc zaproszenia do odgadywania, gdzie prowadzący grę ukrył kulkę i stawiania na szali swoich pieniędzy. Brak zaangażowania w oszukańczy proceder, uniemożliwi organizatorom jego kontynuację.

Policja apeluje, aby w razie zaobserwowania takich osób, przekazać informację do Oficera Dyżurnego Policji.