– Trudno powiedzieć jaka jest współczesna rodzina, bowiem przez lata obraz rodziny uległ zmianie – pisze do naszych Czytelników ks. Leszek Tokarzewski. Kapłan za pośrednictwem portalu kamienskie.info, który po raz kolejny przekazać wszystkim „Słowo na Niedzielę”.

Zmienił się jej skład, metody wychowawcze czy nawet zmieniła się forma. Kiedyś rodzinę tworzyło małżeństwo, dziś częściej są to luźne związki. Kiedyś w rodzinie było liczne potomstwo, dziś jest jedno, co najwyżej dwójka dzieci, a bywa, że para decyduje się na bezdzietność. Dawniej małżeństwa trwały, dziś się skłaniają ku rozwodom.

Dziś współczesna rodzina nie ma czasu dla siebie, rodzice spędzają cały dzień w pracy, starając się zapewnić swoim bliskim dobrobyt. Wiele rodzin dziś funkcjonuje nieprawidłowo. Żyją razem a jednak osobno. Niby pod tym samym dachem a jednak są dla siebie obcy. W grupie, razem a jednak samotni. Spotykają się tylko w biegu, na chwilę przed wyjściem do pracy lub szkoły…

Rodzina to skarb wymagający olbrzymiego poświęcenia, czasem wielu wyrzeczeń, ale dający także wiele radości. Pamiętajmy o tym. Dziś często w naszych rodzinnych domach panują twarde, wręcz żelazne zasady. Każdy ma obowiązki, które sumiennie powinien wypełniać, ale nie oznacza to że powinniśmy rozkazywać, nakazywać. Traktujmy dzieci i siebie wzajemnie poważnie, z należytym szacunkiem. Starajmy się prosić i tłumaczyć, jeśli potrzebujemy pomocy a nie tylko krzyczeć i wymagać.

Zadbajmy o miłą, domową atmosferę, dzięki której można czuć się bezpiecznie i szczęśliwie. Dbajmy o nasze rodziny bez względu na to jak wyglądają. Czyż nie jest wspaniale wiedzieć, że po ciężkim dniu można wrócić do kochającej nas rodziny.