Ksiądz Leszek Tokarzewski za pośrednictwem naszego portalu zaprasza wszystkich mieszkańców na wieczorną mszę, zwaną mszą Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna przeżycia Triduum Paschalnego. Odbędzie się ona w Wielki Czwartek. – Po uroczystej komunii świętej zgromadzonych wiernych Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji – podkreśla ks. Leszek Tokarzewski. Wyjątkowo w kaplicy znajdzie się też obraz, który jest natchnieniem na drodze duchowej Kapłana.

W Wielki Czwartek czeka nas wieczorna msza z udziałem wszystkich miejscowych kapłanów. Msza ta zwana jest mszą Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna przeżycia Triduum Paschalnego. Liturgia eucharystyczna Wielkiego Czwartku upamiętnia moment ustanowienia Najświętszego Sakramentu, którym jest przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Po uroczystej komunii świętej zgromadzonych wiernych Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji.

W polskiej tradycji Ciemnica jest ważnym zwyczajem, wzięła się ona ze średniowiecza. Jej zadaniem jest nadanie odpowiedniego ważnego znaczenia liturgii. Liturgii, która mówi : oto Pan Jezus spędza noc w więzieniu. W tym roku w Konkatedrze Ciemnica będzie wyjątkowa, a to za sprawą niezwykłego obrazu „Deo Homo” autorstwa Jana Sikory. Z pozoru jest to kolejny, tradycyjny portret przedstawiający Jezusa. Lecz już po chwili obcowania z tym dziełem, można przekonać się, że ten obraz ma w sobie coś niezwykłego.  Przenika nas na wskroś, dociera do najgłębszych zakamarków naszej duszy. W jednej chwili potrafi wypełnić nasze serca spokojem, radością a także niepewnością i smutkiem. Wzrok Jezusa może także wzbudzać niepokój i zapewne w wielu ludzkich sercach to czyni. ” Jego oczy :wyraźnie skierowane są ku dłoniom. Spojrzenie jest przenikliwe, hipnotyzujące.”

Autorem obrazu jest Jan Sikora, artysta malarz, grafik, rzeźbiarz a także prywatnie mój przyjaciel który urodził się w 1934r. w Bydgoszczy. W latach 1957-1963 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i otrzymał dyplom z wyróżnieniem na wydziale grafiki ilustracyjnej za najlepsze ilustracje do „Dżumy” Camusa. Po ukończeniu studiów, artysta pracuje w swojej specjalizacji, ilustrując książki zarówno popularno-naukowe jak i książki dla dzieci. Jednak malarstwo sztalugowe pociąga go bardziej i jemu poświęca swój dalszy, artystyczny rozwój. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą (Szwecja, Włochy, Hiszpania, Francja), budząc duże zainteresowanie zarówno podejmowaną przez siebie tematyką, jak i warsztatem artystycznym. Od 1985 roku Jan Sikora mieszka w Holandii, gdzie wystawia swoje prace w wielu miastach i galeriach na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jest też autorem dwóch pomników: dla instytutu im.H.D. Guyot’a w Haarem koło Groningen oraz dla Szkoły Dzieci Niesłyszących we Voorburgu koło Hagi. Artystę zawsze interesował wszechświa. W malarstwie urzeczywistnia swoje wizje coraz dojrzalsze w swojej fantastyce, tworząc świat surrealistyczno-kosmologiczny prowadzący widza w nowe przestrzenie i formy czasem budzące podziw, a czasem też grozę.

Obraz „Deo Homo” w Ciemnicy Kamieńskiej Konkatedry będzie można zobaczyć w czwartek między godziną 21:00 a 24:00. Obraz autorstwa Jana Sikory obudził we mnie głębokie uczucia, które uwieczniłem w swojej książce „Jezu walcz o mnie’. Książka jest bardzo osobista, stanowi swoistą intymną modlitwę a także wielowarstwowe rozważanie filozoficzne między innymi nad psychiczną kondycją człowieka.

ks. Leszek Tokarzewski