Jutro, trzeci poniedziałek nowego roku. Blue Monday czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, dlatego skłaniam się ku refleksji nad tematem depresji – pisze do naszych Czytelników ks. Leszek Tokarzewski. Kapłan za pośrednictwem portalu kamienskie.info, zdecydował się po raz kolejny przekazać wszystkim „Słowo na Niedzielę”.

Dziś o depresji mówi się coraz więcej, lecz wciąż za mało. Często jest bagatelizowana, sprowadzana do tak zwanego „doła”, chwilowego spadku formy czy nawet lenistwa. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Depresja ma twarz. Twarz waszego sąsiada, Twarz uśmiechnięte nastolatki, kolegi ze szkolnej ławki czy też twarz staruszka siedzącego na ławce w parku.

Depresja to stan gdy wszystko w tobie krzyczy, a Ty nie możesz się ruszyć. Depresja to stan gdy śmierci wydaje się łatwiejsza od drogi życia. 
Depresja to nowotwór duszy. Depresja to stan gdy potrafisz oddychać, ale nie potrafisz żyć.

Depresja w dzisiejszych czasach przybiera różne postacie. U dzieci i młodzieży na pierwszy plan wysuwa się nie smutek, lecz drażliwość, często pojawia się sięganie po używki , czy też pogorszenie ocen, a nawet wagary. U dorosłych może objawiać się poprzez zwiększony apetyt, który prowadzi do otyłości lub sennością. Depresja jest poważną choroba, ale co najważniejsze jest także uleczalna. Aby to było możliwe potrzebne jest wsparcie społeczne, wsparcie bliskich oraz praca nad sobą.

Kochani nie bądźmy obojętni. Czasami w taki pochmurny dzień wystarczy zwykły uśmiech aby komuś uratować życie.

ks. Leszek Tokarzewski