Każda społeczność ma swoje symbole, które są ważne, łączą ludzi, pozwalają zachować pamięć o tych co byli, o tym co jest już historią. Jednym z takich symboli w naszym mieście jest krzyż katyński na międzyzdrojskim cmentarzu. Od lat spotykają się przy nim mieszkańcy miasta podczas obchodów upamiętnienia zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej oraz w Dniu Święta Zmarłych. Krzyż – symbol wiary chrześcijańskiej, jest na stałe wpisany w historię Polski, a nasz w historię Międzyzdrojów.

,,Pomysł upamiętnienia ofiar Katynia i innych miejsc kaźni Polaków w czasie II wojny światowej na Wschodzie powstał w okresie stanu wojennego.  Inicjatorami powstania krzyża byli: Urszula Jakuczun, Alicja Szach, Kazimierz Drzewiecki, Krystyna Oleska i Krystyna Dębiec. Przepisy stanu wojennego uniemożliwiały jawne działania, więc ówczesny proboszcz parafii p.w. Św. Piotra Apostoła, ks. Tadeusz Moskal użyczył plebanijnego podwórka, gdzie po kryjomu krzyż został wykonany” – tak wspomina Bogdan Jakuczun.

31 października 1982 roku pod osłoną jesiennego wieczoru, krzyż został postawiony na cmentarzu. Mimo trudnych czasów i historii, pozostał do dziś.

Projekt plastyczny krzyża nieodpłatnie wykonał artysta plastyk Wiesław Śniadecki, profesor Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, scenarzysta filmowy (m.in. „W pustyni i w puszczy”), autor licznych akwarel i grafik z terenu wyspy Wolin oraz Pomorza Zachodniego. W projekcie brał udział Pan Bogdan Jakuczun. Wiesław Śniadecki był jego przyjacielem i wielkim entuzjastą Międzyzdrojów i Wolińskiego Parku Narodowego. Projekt określał kolorystkę i symbole: czerwień – „stara” krew, P z kotwicą – symbol Polski Walczącej oraz drut kolczasty jako symbol niewoli. W projekcie były też napisy w tym samym kolorze na leżących u podnóża głazach: Ostaszków, Starobielsk, Katyń… Napisów, niestety, w tamtym czasie nie udało się wykonać. Powstały one później.

Krzyż narażony na działanie czynników atmosferycznych ulega powolnemu zniszczeniu. Obecna kierownik ZOŚ Joanna Różycka po tegorocznych obchodach przy katyńskim krzyżu w dniu 10 kwietnia, rozpoczęła poszukiwania osoby, która podjęłaby się wykonania repliki krzyża. Kierownik ZOŚ znalazła osobę, która podjęła się wykonania repliki całkowicie bezpłatnie. Jest to rodowity międzyzdrojanin, spokrewniony z jedną z osób, które ponad 30 lat temu były pomysłodawcami powstania krzyża. I tak historia zatoczyła koło, łącząc pokolenia.

,,Kieruję się potrzebą serca i chcę pozostać anonimowy”- powiedział nam wykonawca repliki krzyża. Krzyż został zdemontowany w piątek 19 kwietnia. Nowy krzyż zachowa wszystkie elementy,tak jak poprzedni. Montaż zaplanowano wstępnie na czerwiec 2019 roku.

Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy
UM w Międzyzdrojach