Wprowadzenie nowych obostrzeń ogólnopolskich jest już praktycznie przesądzone – ustalili nieoficjalnie dziennikarze RMF FM. Obecnie zaostrzone restrykcje obowiązują w czterech województwach.

Rusza właśnie posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym rząd ma wstępnie zdecydować jak daleko idące będą nowe ograniczenia.

W tej chwili, przypomnijmy, zaostrzone koronawirusowe restrykcje obowiązują w czterech województwach: od końca lutego na Warmii i Mazurach, od minionej soboty na Pomorzu i od wczoraj na Mazowszu i w Lubuskiem.

Scenariusz bazowy rządu polega na rozszerzeniu na cały kraj obostrzeń obowiązujących dziś na Mazowszu, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Lubuskiem. Chodzi o częściowe zamknięcie szkół, galerii handlowych, hoteli, kultury i sportu.

Obostrzenia, które obowiązują na Mazowszu, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Lubuskiem [LISTA]:

Zamknięte hotele i miejsca noclegowe.
Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery, muzea.
Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.
Zamknięte stoki narciarskie.
Zamknięte baseny, aquaparki.
Zamknięte korty tenisowe.
Nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych.
Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami).
Zamknięte siłownie, kluby fitness.
Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.
Zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Możliwe są jednak pewne modyfikacje. Trwa dyskusja na przykład o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w handlu, czyli na przykład na zmniejszeni liczby klientów, którzy jednocześnie mogą przebywać w super i hipermarketach, bo wiadomo, że przed świętami w sklepach będą się gromadziły tłumy.

Jeszcze wczoraj rząd zastanawiał się czy objąć obostrzeniami cały kraj, czy tylko część województw. Dziś już wiadomo, że obostrzenia obejmą całą Polskę. To koniecznie, bo zakażeń cały czas szybko przybywa, a ubywa – w dramatycznym tempie – dostępnych w szpitalach łózek.