Ceny mięsa wzrosły drastycznie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Osoby, które spożywają je przynajmniej 3 razy w tygodniu, z pewnością odczuwają to w swoim portfelu. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, taniej może już nie być, natomiast być może będziemy musieli borykać się z jeszcze wyższymi cenami mięsa. Oto kilka porad, jak przygotować się do podwyżek.

Produkty z zamrażalnika

Doskonałym sposobem na „zamrożenie” cen jest po prostu zamrożenie mięsa. Wystarczy kupić je dziś, aby za kilka tygodni rozmrozić je i spożyć. Mrożone mięso nie traci swoich właściwości, a wręcz przeciwnie – niektóre potrawy, na przykład rolady, dobrze jest przygotowywać właśnie z mięsa, które uprzednio zamrozimy. Jedyne, co nas ogranicza, to pojemność naszego zamrażalnika. Pamiętajmy, że rozmrożonego mięsa nie wolno mrozić ponownie, zatem aby uniknąć strat, dokładnie zaplanujmy obiady, a jednocześnie to, kiedy właściwie rozmrażamy konkretne kawałki mięs.

Mięso na promocji

Markety spożywcze organizują różnego typu akcje promocyjne, dzięki którym można kupić mięso w niższej cenie. Czasami zdarza się, że za mięso w promocji zapłacimy nawet o połowę mniej, dlatego też warto śledzić regularnie gazetki promocyjne i szukać okazji. Niestety, zazwyczaj przecenione mięso dostępne jest jedynie w godzinach porannych, zatem nie warto odkładać zakupów na ostatnią chwilę. Wynika to z faktu, iż każdy sklep przeznacza na promocję konkretną ilość mięsa, która po wykupieniu nie jest już uzupełniana. W miarę możliwości, wybierzmy się więc na zakupy o poranku.

Modyfikacja diety

Wiele mówi się o tym, że Polacy jedzą na co dzień zbyt dużo mięsa. Jeśli gości ono na naszych talerzach codziennie, dobrze jest pomyśleć nad zmianą diety. Przykładowo, możemy zastąpić mięso produktami zawierającymi białko roślinne. Dania z fasoli czy ciecierzycy będą idealnymi zamiennikami potraw mięsnych, a przy okazji pozwolą nam nieco zaoszczędzić. Zadbajmy, aby spożywać mięso na obiad jedynie 3-4 razy w tygodniu. Choć odpowiednio przyrządzone jest zdrowe, jego nadmiar może zaszkodzić. Postarajmy się też, aby spożywać odpowiednie porcje mięsa – obiad powinien składać się nie tylko z niego, lecz również z warzywnych oraz skrobiowych dodatków, na przykład surówki i ziemniaków. Nie kupujmy przy tym mięsa gorszego gatunku – lepiej jeść go mniej, lecz zadbać o jego jakość.

Mięso od gospodarza? Dlaczego nie!

Jeszcze jakiś czas temu mięso kupowane bezpośrednio u gospodarza było znacznie droższe niż to z marketu. Dziś jednak sytuacja ulega zmianie, bowiem często mięso z gospodarstwa rolnego można kupić o kilka złotych taniej.

Dlaczego? Powodem jest przede wszystkim brak pośredników, którzy pobierają za swoje usługi solidną prowizję. Jako że każdy z nich chce zarobić, ceny mięsa rosną. Oczywiście, należy kupować mięso wyłącznie w pewnych miejscach, w których zwierzęta są karmione w odpowiedni sposób, a po uboju badane, mięso natomiast dopuszczane do sprzedaży. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, dobrze jest wybrać się na wycieczkę po okolicznych wsiach i sprawdzić, czy ktoś nie sprzedaje mięsa w niższych cenach. Należy przy tym pamiętać, że gospodarstwa detaliczne najczęściej prowadzą sprzedaż jedynie w określonych miesiącach, w zależności od etapu, na jakim znajduje się dana hodowla. W takim przypadku możemy kupić trochę mięsa na zapas i zamrozić.