Domy ogrzewane ciepłem z powietrza to rozwiązania nowoczesne, ekonomiczne, i bezpieczne dla środowiska. Sprawdź, jakie zalety mają pompy ciepła i dlaczego opłaca się stosować je w budownictwie.

Pod koniec 2022 r. Międzynarodowa Agencja Energii MAE (IEA) opublikowała specjalny raport poświęcony przyszłości pomp ciepła. Jego autorzy stawiają tezę, że w skali globalnej najbliższe lata przyniosą rekordową sprzedaż pomp ciepła i masowe upowszechnienie tej technologii. Zgodnie z danymi z raportu, w Polsce oraz innych europejskich krajach, już w pierwszej połowie 2022 r. sprzedaż została podwojona w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. A warto zauważyć, że według prognoz boom na rynku dopiero przed nami. Motorem zmian jest m.in. przyspieszający globalny kryzys energetyczny, a także kryzys klimatyczny. Czyli zjawisko, które wydaje się odległe, ale uderzy w każdego. Pompy ciepła mogą zredukować siłę tego uderzenia.

Koszt ogrzewania pompą ciepła

Sezon grzewczy 2022/2023 upłynął pod znakiem drogiego węgla oraz strachu o dostępność gazu. Szybujące ceny paliw kopalnych wielu osobom otworzyły oczy na to, jakim wpływom podlega ten rynek i jak bardzo może być niestabilny. A jednocześnie, że jego niestabilność finalnie odbija się na portfelach końcowych odbiorców. Sposobem na uniezależnienie się są pompy ciepła. 

Aby ogrzewać dom, nie potrzebują węgla, ekogroszku, czy oleju opałowego. Do produkcji energii cieplnej wykorzystywane jest powietrze. Oczywiście aby pompa ciepła działała, musi być podłączona do prądu. Warto jednak zauważyć, że wśród urządzeń grzewczych ma ona najwyższą klasę energetyczną, co oznacza, że jest najbardziej ekonomiczna. Dla przykładu pompy ciepła Immergas Magis COMBO V2 mają klasę efektywności energetycznej A+++ dla temperatury zasilania 35°C oraz A++ dla temperatury zasilania 55°C. Po drugiej stronie skali plasują się kotły elektryczne, których klasa energetyczna to zazwyczaj D. Dodatkowo koszty użytkowania pompy ciepła możemy obniżyć, jeśli połączymy ją z instalacją fotowoltaiczną.

Głównym kosztem, w przypadku ogrzewania pompą ciepła, jest więc zakup urządzenia i jego montaż. Tutaj trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie:

  • żywotność wysokiej jakości pomp ciepła obliczana jest nawet na kilkadziesiąt lat więc w przeliczeniu na rok, koszt nie jest bardzo wysoki;
  • zakup pompy ciepła może zostać dofinansowany z programu Moje Ciepło lub Czyste Powietrze. Dofinansowanie może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pompa ciepła. Oszczędność nie tylko pieniędzy

Wybierając ogrzewanie pompą ciepła, oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też przestrzeń i czas. Jak to możliwe? Pompa ciepła jest stosunkowo niewielkim urządzeniem, które może być zamontowane w dowolnym miejscu: garażu, piwnicy, małym pomieszczeniu technicznym. Nie potrzebuje dedykowanej kotłowni ani miejsca do składowania opału.

Co równie ważne, pompa ciepła to urządzenie które działa właściwie bezobsługowo. Nie wymaga rozpalania ognia, a następnie pilnowania płomienia i dorzucania opału. Nie trzeba też martwić się o to, że podczas nieobecności w domu zrobi się zimno. Wystarczy ustawić preferowaną temperaturę, a urządzenie automatycznie o nią zadba.

I jeszcze jedna ważna rzecz, pośrednio związana z bezobsługowością – bezpieczeństwo. W pompach ciepła nie zachodzi proces spalania, a zaawansowana automatyka steruje pracą pompy. W przeciwieństwie np. do kominka, nie ma więc ryzyka zaczadzenia.

Ogrzewanie przyjazne środowisku

Ogrzewanie pompą ciepła ma pozytywny wpływ nie tylko na finanse, ale też zdrowie. Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii i nie emituje szkodliwych substancji. To ogromna przewaga np. nad piecem na węgiel albo kominkiem. Dzięki pompie ciepła powietrze w otoczeniu domu, a co za tym idzie również wewnątrz, jest czyste i wolne od spalin, pyłów PM10 oraz PM2,5, organicznych związków lotnych i innych substancji, które są powodem i głównymi składnikami smogu.

Beneficjentem jest również środowisko. Szczególnie, jeśli nasz dostawca energii (którą będzie zasilana pompa ciepła) gwarantuje, że kupowany od niego prąd pochodzi z OZE. Jak wspomniano, istnieje też możliwość zintegrowania różnych systemów i połączenie pompy ciepła np. z fotowoltaiką.

Pompy ciepła – łatwy montaż nie tylko w nowych budynkach

Zaletą powietrznych pomp ciepła jest ich łatwy montaż. Rozwiązanie to nie jest dedykowane wyłącznie nowo powstającym budynkom. Przywołane już pompy ciepła Immergas bez problemu radzą sobie też z ogrzewaniem starszych domów. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się z doradcą technicznym, który oceni, czy instalacja pompy ciepła wymaga ingerencji w budynek albo np. wymiany grzejników.

Zaletą pompy ciepła jest też opcja chłodzenia. Jeśli system grzewczy uzupełnimy o klimakonwektor, nie będziemy musieli kupować i montować zewnętrznej instalacji klimatyzacji.

Artykuł Sponsorowany