Mamy do czynienia z bardzo dynamicznymi wzrostami, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na koronawirusa. Pozytywne zjawisko to hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił na konferencji w Puławach, że „jeśli chodzi o liczbę zachorowań to właściwie przez ostatnie 4 tygodnie, (…) z tygodnia na tydzień mieliśmy wzrosty przekraczające skalę 60 proc. Był nawet tydzień, kiedy (…) wzrost zakażeń wynosił 80 proc”.

– Obserwujemy pozytywne zjawisko hamowania dynamiki wzrostu nowych przypadków. Dziś jest to wzrost rzędu 17-18 proc. względem ubiegłego tygodnia. Zwolnienie dynamiki nie oznacza, że mamy już apogeum kolejnej fali, ale to, że do tego apogeum się zbliżamy – mówił szef resortu zdrowia – Najbardziej aktualne prognozy mówią, że mniej więcej w drugiej połowie sierpnia będziemy mieć około 10 tys. przypadków dziennie. Liczby te w pojedynczych dniach mogą osiągnąć nawet 12 tys. przypadków, dlatego zachęcamy do szczepień.

Minister zdrowia wypowiedział się również na temat maseczek. – Jeżeli będziemy widzieli niepokojące sygnały, mówię tu przede wszystkim o liczbie hospitalizacji, to będziemy podejmowali decyzje. Jest też pewne ryzyko, że we wrześniu może się szybko pojawić wzmocnienie impulsów do zwiększenia zakażeń – dzieci wracają do szkoły, mamy powroty do pracy, więcej czasu przebywania w zamkniętych przestrzeniach – przekazał Adam Niedzielski.

W całym Zachodniopomorskiem odnotowano 147 przypadków zakażeń COVID-19.