– Mamy głosy ze szkół, że rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić albo może nie chodzić. Jest obowiązek szkolny. W wielu krajach rodzica mogą zatrzymać na lotnisku – powiedziała w Radiu ZET Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa MEN.

Rodziny nie będą mogły wyjeżdżać na wakacje w trakcie roku szkolnego? Katarzyna Lubnauer, wiceminister nauki zwraca uwagę zwraca uwagę na nowy problem w szkołach.

– Bardzo często mamy głosy nauczycieli i dyrektorów, że rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić albo może nie chodzić – mówi Katarzyna Lubnauer w programie „Gość Radia ZET”.

Dopytywana przez Beatę Lubecką o to, czy w takim razie rodziny nie powinny wyjeżdżać na urlopy w trakcie roku szkolnego, wiceszefowa MEN odpowiada: – Nie powinny i każdy zdaje sobie sprawę, że to ze szkodą dla dziecka, jeśli przez dwa tygodnie nie chodzi do szkoły.

Wiceminister edukacji przyznaje, że jej resort „przygląda się temu, jakie rozwiązania przyjąć, żeby rodzice rozumieli, że obowiązek szkolny oznacza obowiązek szkolny”.

– W wielu krajach mamy taką sytuację, że jeśli rodzic chciałby wyjechać z dzieckiem na wakacje w ciągu roku szkolnego, to mogą go nawet zatrzymać na lotnisku. My na razie się przyglądamy – mówi Lubrauer.