Resort zdrowia rozpatruje petycję w sprawie zakazu palenia papierosów i e-papierosów na balkonach i w oknach budynków wielorodzinnych. „Zdrowie tysięcy mieszkańców bloków jest ważniejsze niż przyjemność kilku osób” – apeluje autor petycji.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej petycję w sprawie wprowadzenia zakazu palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów na balkonach i w oknach budynków jednorodzinnych.

„Działając w imieniu swoim i wszystkich niepalących, wnoszę o wprowadzenie zakazu” – pisze autor petycji. Następnie podaje uzasadnienie: „osoby niepalące są narażone na wdychanie dymu tytoniowego od osób palących na balkonach. Osoby niepalące nie mogą korzystać z balkonów (dla wielu starszych osób nie wychodzących z domu to jedyny kontakt z otoczeniem), bo są narażone na działanie dymu tytoniowego. Dym ten wchodzi do mieszkań, co naraża jeszcze większą liczbę osób, w tym dzieci na działanie dymu tytoniowego” (pisownia oryginalna – red.).

Autor petycji informuje, że zdaje sobie sprawę, że balkon jest prywatną własnością właściciela, jednak podkreśla, że roznoszący się „na boki i do góry dym naraża innych” na jego wdychanie.