Polska, podobnie jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, musi wprowadzić dyrektywę budynkową. Do 2029 r. instalacja pieców gazowych będzie odbywać się na takich samych zasadach jak obecnie, nie będzie zakazu ich montażu.

Od 2030 r. kotły gazowe nie będą montowane w nowych nieruchomościach, choć jest tutaj ważny wyjątek. Można je będzie instalować w nowych budynkach, ale w połączeniu z OZE (np. pompą ciepła, fotowoltaiką czy kolektorami słonecznymi). Natomiast od 2040 r. państwa UE będą musiały całkowicie wycofać kotły na paliwa kopalne, w tym węglowe i gazowe.

Spora zmiana czeka nas jednak już w przyszłym roku. Unia Metropolii Polskich (UMP) przypomina, że zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy, od 2025 roku finansowanie wymiany ogrzewania na gazowe ma być już niemożliwe.

W przypadku części miast UMP programy dotacyjne finansowane są z budżetu miast, a ich realizacja zaplanowana jest w dalszym horyzoncie czasowym, np. do roku 2027. Nadal przeważająca większość, tj. ok. 90 proc. tegorocznych wniosków, dotyczy ogrzewania gazowego. Podobnie w tym zakresie wygląda realizacja programu krajowego „Czyste powietrze” w miastach – informuje koordynator Komisji ds. Środowiska w Unii Metropolii Polskich.