W dniach 19 i 20 września 2022 roku w Międzyzdrojach odbyły się dwie konferencje: „Rozważne Zarządzanie Akwenami i Infrastrukturą Rybacką – Szanse i Zagrożenia” oraz konferencja podsumowująca projekt Północny Szlak Rybacki. Konferencje zorganizowane przez Lokalną Grupę Rybacką „Zalew Szczeciński”
Celem głównym konferencji „Rozważne Zarządzanie Akwenami i Infrastrukturą Rybacką – Szanse i Zagrożenia” było przedstawienie badań, analiz i ekspertyz w zakresie zarządzania akwenami i infrastrukturą związaną z rybactwem. Ekspertyzy zaprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Rynku Rybnego.
Omówiono: obserwowane i potencjalne zmiany w środowisku Zalewu Szczecińskiego w efekcie realizacji finalnego etapu pogłębienia toru do Szczecina do 12,5 metra, systemowe rozwiązania limitowania skali połowów ryb morskich wraz z analizą wad i zalet stosowanych rozwiązań, znaczenie infrastruktury portowej dla sprawności prowadzenia gospodarki rybnej. Ponadto zaprezentowano modelową przystań rybacką i jej infrastrukturę, wady i zalety różnych form zarządzania przystanią, znaczenie podstawowej i wspomagającej infrastruktury oraz możliwości zmniejszenia kosztów obsługi wyładunków, a także wyniki badań rynkowych, w tym ilościowych i jakościowych badań konsumenckich oraz interakcje pomiędzy wielkością i strukturą podaży a presją na zasoby rybne. Przedstawiono kierunki maksymalizacji wartości dodanej produktów na bazie surowców z ryb bałtyckich.
Podczas konferencji podsumowującej Projekt Północny szlak Rybacki, który jako turystyczny szlak kulturowy jest innowacyjnym przedsięwzięciem, łączącym tradycje środowisk rybackich, infrastrukturę oraz wydarzenia związane z rybactwem, na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wskazano iż, celem głównym projektu jest poprawa wykorzystania walorów turystyczno-rekreacyjnych obszaru wzmacniająca związek mieszkańców z miejscem zamieszkania oraz wzbogacenie
i rozszerzenie oferty turystycznej.
Na podstawie umowy partnerskiej z dnia 30 listopada 2018 roku, łącznie 12 lokalnych grup działania i rybackich, zdecydowało o wspólnej realizacji projektu pod tytułem „Rozwój i udoskonalenie Północnego Szlaku Rybackiego” w związku z działaniami prowadzonymi w ramach współpracy objętych Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia spójności terytorialnej zawartym w programie operacyjnym „Rybactwo i Morze”.
Projekt realizowany przez Lokalną Grupę Rybacką „Zalew Szczeciński” polegał na oznaczeniu atrakcji i ich promocji na obszarze działania Stowarzyszenia, czyli na terenie 4 gmin tj. Stepnica, Wolin, Międzyzdroje i Świnoujście. Łącznie oznaczonych zostało 16 atrakcji, po 4 w każdej z gmin członkowskich LGR „Zalew Szczeciński”. W dniu 20 września 2022 roku odbyła się wizyta studyjna atrakcji Północnego Szlaku Rybackiego na terenie Międzyzdrojów.
Biuro LGR „Zalew Szczeciński”
7 komentarzy
Anonim mówi:
wrz 25, 2022
o godzinie 9:55
Jakie były koszty tego epokowego wydarzenia? Jak 12 lokalnych grup to chyba budzet w setki tysięcy chyba trzeba liczyć?
Anonim mówi:
wrz 23, 2022
o godzinie 8:47
a kim jest Kirylukowa w lgr?
Anonim mówi:
wrz 23, 2022
o godzinie 14:14
Jest działaczką partyjną i to w zupełności wystarczy, żeby być wszędzie nie wiadomo po co.
Sluchacz mówi:
wrz 22, 2022
o godzinie 18:46
Moim zdaniem to zupełnie niepotrzebne, no ale….
Szkoda słów.
Anonim mówi:
wrz 22, 2022
o godzinie 14:58
i ja jako podatnik w czasach kryzysu za to place? Za pensje wszystkich lgrow i innych? Kolesiostwo bo nie zostali w wyborach to po znajomości gdzieś się wcisneli a efektów dzialalnosci nie widać.
Oko mówi:
wrz 21, 2022
o godzinie 19:56
Flotynskiemu już podziękujemy.
Anonim mówi:
wrz 22, 2022
o godzinie 14:57
też tak czuje