8 sierpnia w Międzynarodowym Domu Kultury odbył się koncert muzyki fortepianowej w wykonaniu Agnieszki i Jana Porzuczek.

Agnieszka Porzuczek jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej, w 2013 r. wystąpiła jako solistka na koncercie dyplomantów z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Massimiliano Caldiego oraz uzyskała dyplom z oceną celującą. Obecnie kontynuuje naukę w klasie prof. Zbigniewa Raubo jako słuchacz studiów podyplomowych. Brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych. Otrzymała wyróżnienia na XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2004), II Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi (2004), I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym “Szymanowski in memoriam” w Warszawie (2007). Została finalistką XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni (2005). W 2007 r. zdobyła IV nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi. W 2012 r. uzyskała wyróżnienie za udział w finale I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Forum per Tasti” w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Trzykrotnie otrzymała nagrodę prezydenta Katowic dla wybitnie uzdolnionych uczniów katowickich szkół artystycznych. Obecnie Agnieszka kontynuuje naukę jako słuchaczka studiów podyplomowych w klasie fortepianu historycznego. Zakwalifikowała się do I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który się odbędzie w Warszawie we wrześniu 2018 r.

Jan Porzuczek w roku 2015 z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Joanny Domańskiej, kameralistykę studiował pod kierunkiem prof. Teresy Baczewskiej. W semestrze letnim roku akademickiego 2013/2014 brał udział w programie stypendialnym Erasmus. W jego ramach uczęszczał do Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, do klasy fortepianu prof. Jana Jiracek von Arnim oraz do klasy kameralistyki prof. Marialeny Fernandes. Jego najważniejsze osiągnięcia artystyczne to III miejsce w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2008), wyróżnienie w III Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku (2007) oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie (2011). Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych (2006, 2011). W roku akademickim 2014/2015 uzyskał stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów. Kończąc szkołę średnią z wyróżnieniem wystąpił na koncercie dyplomowym w Filharmonii Śląskiej, wykonując I cz. Koncertu fortepianowego d moll KV466 W. A. Mozarta z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego. W 2016 roku wraz z Agnieszką Porzuczek zajął I miejsce w International Music Competition Val Tidone 2016 we Włoszech, w kategorii muzyki kameralnej.

Artyści zaprezentowali publiczności utwory  m.in. Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Karola Kurpińskiego. Wieczór poprowadził tradycyjnie Andrzej Mleczko, przybliżając słuchaczom sylwetki wybitnych kompozytorów. Publiczność nagrodziła artystów wielkimi brawami.