Kominek to centralna część domu, w której odpoczywamy i cieszymy się wieczornym relaksem. Światło atmosfery i ciepło ognia to obiekty pożądania, a dziś trudno wyobrazić sobie nowo wybudowany dom bez takich elementów. Jednak czy kominek jest tego wart?
Jakie są zalety kominka?
Kominki najczęściej spotykane są we wnętrzach domowych, rustykalnych czy norweskich, ale pojawiają się również w hotelach i restauracjach. To idealny sposób na stworzenie przytulnej atmosfery w małym pomieszczeniu, jednocześnie ogrzewając pomieszczenie. O ile możemy wybrać kominek dekoracyjny, taki jak kominek elektryczny ze świecącymi się sztucznymi polanami, to najczęściej wybieramy kominek ze względu na jego funkcję grzewczą – rozprowadza wtedy ciepłe powietrze kanałami wentylacyjnymi lub podgrzewa wodę w grzejniku centralnego ogrzewania.
Największą zaletą posiadania kominka w domu jest dodatkowy system ogrzewania. Dzięki niej możemy szybko ogrzać pomieszczenie i ogrzać je ogniem np. po przemarznięciu. Jest to szczególnie przydatne, gdy temperatury gwałtownie spadają, a centralne ogrzewanie zawodzi. Jest to również świetna opcja na chłodne jesienne noce, kiedy nasze ogrzewanie w domu jeszcze nie działa lub faktycznie jego włączenie wiąże się z większymi kosztami niż wrzucenie kilku kłód do paleniska.
Kominek może być również głównym źródłem ogrzewania, dzięki efektywnemu i wydajnemu wkładowi kominkowemu z płaszczem wodnym, dzięki któremu ciepło będzie rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń.
Jako element dekoracyjny kominek jest bezkonkurencyjny, ponieważ posiada wiele walorów estetycznych, a jednocześnie można go dopasować do stylu wnętrza. Dla samej estetyki możesz zdecydować się na kominek elektryczny, który nie wymaga komina, ale może wiązać się z wyższymi rachunkami. Tradycyjne kominki opalane drewnem są świetną opcją, ponieważ rozpraszają ciepło w całym pomieszczeniu.
Szeroką ofertę kominków możesz znaleźć: https://www.ceneo.pl/Kominki
Kominek wentylowany – co to jest?
Kominek wentylowany jest uważany za bardzo ważny, nawet jeden z najważniejszych elementów w Twoim domu, ponieważ decyduje o jego sprawnym funkcjonowaniu. Nie należy go utożsamiać z elementem systemu grzewczego, bo tak nie jest. Kominy wentylacyjne nie nadają się do spalania drewna lub węgla. Jest instalowany na dachu i stanowi część systemu wentylacyjnego.
Można też powiedzieć, że kominek dachowy wentylowany to nie element widoczny z zewnątrz budynku, ale system, który warunkuje działanie całej wentylacji. Z kolei zapobiega uwięzieniu w domu nadmiaru pary wodnej i wilgoci. Zadaniem systemu wentylacyjnego jest prowadzenie kanałów wentylacyjnych i wentylatorów, nagrzewnic gazowych itp. przez połać dachu.
Kominek wentylacyjny całkiem słusznie można uznać za integralny element dachu, który dzięki systemowi wentylacji zapewnia odpowiednią wymianę powietrza w domu.
Kominki wentylacyjne sprawdzisz: https://www.ceneo.pl/Kominki_wentylacyjne
Kominek wentylowany – jaka jest jego funkcja?
Główną funkcją dachowych kominków wentylacyjnych jest usuwanie nadmiaru pary wodnej powstałej wewnątrz budynku. Wilgoć to całkowicie naturalne zjawisko, które występuje w zamkniętych, hermetycznych pomieszczeniach. Jeśli Twoje okna PCV są bardzo szczelne, problem wilgoci może dotyczyć również Ciebie. Nie jest to zaskakujące, ale musisz wiedzieć, że tylko odpowiednia wentylacja może uchronić Cię przed nadmiarem pary wodnej. W przeciwnym razie wilgoć będzie się skraplać i osadzać na ścianach wewnątrz budynku.
Na oknach łatwo zauważyć wilgoć, co jest oznaką nieprawidłowej wentylacji. Aby właściwie przewietrzyć budynek, każdy element systemu wentylacyjnego wymaga spełnienia określonych funkcji. Zadania te obejmują prowadzenie kanałów wentylacyjnych przez połać dachu za pomocą kominów dachowych.
Przed zakupem kominka najlepiej zbadać temat i ustalić, czy warto mieć go w domu. Dzieje się tak dlatego, że zakup kominka wymaga rozważenia funkcji kominka, jego materiałów konstrukcyjnych oraz sposobu instalacji. Jednak wybór kominka jest bardzo korzystny ze względu na jego zdolność do nadawania charakteru pomieszczeniu i zapewniania tańsze ocieplenie.
5 komentarzy
Anonim mówi:
lis 8, 2022
o godzinie 17:38
Może nie być prądu i pompa i solary stoją w miejscu a kominek grzeje zimą
Anonim mówi:
lis 8, 2022
o godzinie 9:18
A jak Ci przyjdzie płacić za utylizację tych solarów za jakieś czas to nie wiem czy będzie Ci do śmiechu bo to będzie gruba kasa
Dyzio mówi:
lis 7, 2022
o godzinie 17:29
Najlepsza jest pompa ciepła i za Nic nie płacę mam solary i się z was smieje
Ot co mówi:
lis 7, 2022
o godzinie 23:25
A jak nastąpi awaria to wszyscy będą śmiali się z Ciebie.
Anonim mówi:
lis 9, 2022
o godzinie 15:09
Na kredyt. A jak się spierdoli to kolejny kredyt na nprawę:) Czekaj czekaj, wpływy z vatu na energię państwu topnieją, wpierdolą wam podatek od słonca i nie będzie ci i tobie podobnym do śmiechu Dyziu.