Stolica Ukrainy znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej – poinformował w piątek rano szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. „Straszliwy rosyjski atak rakietowy na Kijów” – napisał. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie – napisał prezydent w piątek na Twitterze. 

W pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 137 Ukraińców. W tej grupie są zarówno żołnierze, jak i cywile. Rannych zostało 316 obywateli Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Unijni liderzy przyjęli kolejny pakiet sankcji wymierzony w Rosję.

Siły zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne na czterech kierunkach z przeważającymi siłami rosyjskimi – podało w piątek MSW Ukrainy. Ocenia ono, że wojska rosyjskie próbują siłami pancernymi podejść pod Kijów ze strony Czernihowa i Iwankowa.

– Dzisiaj będzie najtrudniejszy dzień. Plan wroga to przedarcie się kolumnami pancernymi ze strony Iwankowa i Czernihowa do Kijowa – napisał przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. „Obrońcy Kijowa są przygotowani!” – zapewnił wymieniając pociski przeciwpancerne NLAW i Javelin.