Maszyna rolnicza – sieczkarka do słomy wyprodukowana w Kamieniu Pomorskim oraz fisharmonia z kościoła w Niemicy, to dwa nowe nabytki o jakie wzbogaciło się Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. 

Dzięki życzliwości pana Jana Słotwińskiego i jego małżonki udało nam się pozyskać eksponat związany z naszym miastem. Jest to maszyna rolnicza – sieczkarnia do słomy na której widnieje tabliczka znamionowa m.in. z nazwiskiem producenta Münter & Co / Eisengiesserei / Masschinenfabrik / Cammin i Pom. – poinformował Grzegorz Kurka.

Maszynę, która trafiła do kamieńskiego muzeum można wstępnie datować na początek XX wieku. To jednak nie jedyny nabytek, jaki udało się dziś pozyskać.

Następnie udaliśmy się do księdza Janusza Mieszkowskiego – proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla, który przekazał do naszego Muzeum w depozyt instrument muzyczny, tzw. fisharmonia z firmy Lindholm / Hof – Harmonumfabrik, która pierwotnie znajdował się w kościele w Niemicy, a po generalnym remoncie kościoła został zabezpieczona i przewieziona do kościoła w Kozielicach – dodaje dyrektor Muzeum.

Fisharmonia może być datowana na końcówkę XIX lub początek XX wieku. W najbliższym czasie będzie można obejrzeć w kapitularzu kamieńskiej katedry.