Gospodarstwo ekologiczne, pasieka, winnica oraz przedsiębiorstwa rybne wzbogaciły Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego.  Certyfikaty nowo przyjętym członkom wręczył 22 kwietnia br. w Przelewicach wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Urokliwy Dziwnów, położony na wybrzeżu Bałtyku, to miejsce, w którym od 2012 roku Jolanta i Paweł Reiter prowadzą kawiarnię, smażalnię i wędzarnię ryb. W tej ostatniej wędzone są różne gatunki ryb poławiane przez zaprzyjaźnionych rybaków z Organizacji Rybaków Łodziowych w Kołobrzegu oraz pozyskiwane przez lokalnych armatorów.

– Ryby wędzone są tradycyjną metodą przy użyciu soli, wody oraz dymu olchowego.  Bezpośrednio z wędzarni można nabyć m.in. wyśmienite i aromatyczne dorsze, flądry, śledzie, węgorze, makrele, łososie, szproty, oraz  ryby atlantyckie: halibuty, karmazyny i trewale. Dodatkowo w ofercie znajdują się ryby wędzone, konserwowane w oleju rzepakowym, w zalewie octowej oraz pomidorowo-octowej – opowiadają właściciele Jolanta i Paweł Reiter.

Bliskie sąsiedztwo nieczynnej już przetwórni ryb „Belona” oraz jej historia zainspirowały Jolantę i Pawła Reiterów do dalszego rozwoju firmy i  wskrzeszenia produktu z którym od lat kojarzona jest ziemia zachodniopomorska.  Mowa tu o słynnym  paprykarzu szczecińskim.  Sekretem „czerwonego złota” są starannie dobrane, wysokiej jakości surowce i składniki  oraz tradycyjne, ręczne metody wytwarzania. Przez klientów potocznie nazywany jest paprykarzem dziwnowskim, z wyspy Wolin lub domowym.

– Serdecznie gratuluję dołączenia do grona naszych niepowtarzalnych, zachodniopomorskich smaków. Życzę, aby miejsca, w których produkują czy serwują Państwo regionalną żywność, były często odwiedzane przez poszukiwaczy smaków – mówił wicemarszałek Olgierd Kustosz.

źródło:
Urząd Marszałkowski