Dlaczego cykle menstruacyjne niektórych kobiet są nieregularne, trudno jest im schudnąć, a na dodatek pojawiają się u nich uporczywy trądzik i nadmierne owłosienie? Możliwe, że przyczyną tych problemów są policystyczne jajniki, znane bardziej jako zespół PCOS. Schorzenie to jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń hormonalnych i może powodować problemy z poczęciem dziecka. Ważne, aby w przypadku zaobserwowania niepokojących dolegliwości udać się do odpowiedniego specjalisty. W Szczecinie można w tym zakresie skorzystać z pomocy Kliniki Bocian.    

Czym jest PCOS i jak się objawia?

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to schorzenie hormonalne dotykające od 5 do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Osoby cierpiące na PCOS często mają zwiększony poziom męskich hormonów w organizmie, a także  torbielowate jajniki. Objawy zespołu policystycznych jajników potrafią być bardzo niejednorodne i różnić się w zależności od pacjentki. Jednym z najbardziej powszechnych symptomów PCOS są nieregularne lub rzadkie miesiączki, co utrudnia w znacznym stopniu planowanie ciąży. Skóra trądzikowa, wzrost owłosienia na twarzy, plecach, klatce piersiowej czy brzuchu są kolejnymi często spotykanymi oznakami PCOS. Co więcej, osoby z PCOS często borykają się z trudnościami w utrzymaniu lub utracie wagi.

Jak leczyć PCOS?

Niestety PCOS nie da się w pełni wyleczyć. Terapia ma na celu łagodzenie objawów i poprawę jakości życia kobiet. Istnieje wiele skutecznych metod radzenia sobie z tym problemem, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej pacjentki w zależności od tego, czy planuje zachodzić w ciążę, czy nie. Jedną nich jest modyfikacja stylu życia. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna są w stanie pomóc w utrzymaniu wagi i regulacji poziomu cukru we krwi. Lekarz może też przepisać leki, które pomogą w regulacji cyklu menstruacyjnego oraz poprawią poziom hormonów. Inne opcje leczenia niepłodności przy PCOS to inseminacja domaciczna lub in vitro, które mogą być rozważone, jeśli wcześniejsze terapie nie przyniosły rezultatów. 

Gdzie leczyć PCOS w Szczecinie? 

W obliczu podejrzeń lub diagnozy PCOS ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego specjalistę i miejsce, które zapewni kompleksową opiekę w dziedzinie leczenia tego schorzenia. Jednym z miejsc godnym uwagi, jest Klinika Bocian w Szczecinie zlokalizowana przy ul. Plac Brama Portowa 1 – renomowany ośrodek medyczny, gotowy wesprzeć pacjentki na każdym etapie walki o zdrowie i szczęśliwe macierzyństwo. Ogromną zaletą Kliniki Bocian w Szczecinie jest zespół wykwalifikowanych lekarzy specjalizujących się w dziedzinie ginekologii i endokrynologii. To profesjonaliści o wieloletnim doświadczeniu, którzy doskonale rozumieją złożoność problemów zdrowotnych związanych z PCOS i niepłodnością. Atutem placówki jest indywidualne podejście do pacjentek. Każda kobieta jest inna, dlatego plan leczenia jest dostosowywany z uwzględnieniem stanu zdrowia, celów i preferencji pacjentki.

Kobiety zainteresowane umówieniem się na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Szczecinie, mogą kontaktować się z placówką telefonicznie: +48 91 443 99 33.   

Artykuł Sponsorowany