Na finiszu znalazł się II etap konserwacji wczesnośredniowiecznej łodzi odkrytej w 1985 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego.

Jak mówi dyrektor Grzegorz Kurka, obecny proces polega na absorpcji przez drewno impregnatu i dyfuzji wody w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Pożądanym efektem jest całkowita konsolidacji zabytkowego drewna.

– Już niedługo przystępujemy do III etapu i po jego zakończeniu prawdopodobnie w czerwcu 2025 roku ten cenny zabytek po 40 latach powróci do naszego miasta – nie kryje radości dyrektor MHZK.

Wrak łodzi odkryty w Kamieniu Pomorskim w 1985 roku jest jednym z najważniejszych zabytków wczesnośredniowiecznej żeglugi na terenie Polski. Łódź datowana jest na okres wczesnego średniowiecza, prawdopodobnie z XII-XIII wieku. Wrak zachował się w stosunkowo dobrym stanie, co pozwoliło na dokładne badania i rekonstrukcję jej konstrukcji.

Łódź była wykonana z drewna, a jej konstrukcja opierała się na technikach używanych przez społeczności słowiańskie zamieszkujące wybrzeże Bałtyku. Badania wykazały, że była to jednostka o niewielkich rozmiarach, prawdopodobnie wykorzystywana do żeglugi przybrzeżnej, rybołówstwa lub transportu towarów i ludzi na krótkie dystanse. Konstrukcja wskazuje na tradycję budownictwa okrętowego charakterystyczną dla tego regionu.