Tabletki z jodkiem potasu dotarły do poszczególnych samorządów lokalnych. Teraz tabletki muszą być przechowywane w urzędach miast i gmin. W razie potrzeby będą dystrybuowane wśród mieszkańców! Łącznie na teren powiatu trafiło kilkadziesiąt tysięcy sztuk specyfiku!

Tabletki z jodkiem potasu trafiły w ubiegłym tygodniu do regionów z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Zapas został już przekazany do magazynów powiatowych, a obecnie jesteśmy na etapie przekazywania go do magazynów gminnych.

Dystrybucją i kolportażem tabletek jodku potasu wśród mieszkańców, w razie takiej potrzeby, będą zimować się specjalnie do tego wyznaczone zespoły. Zgodnie z wytycznymi wojewody tabletki muszą być przechowywane w urzędach miast i gmin. W przypadku zagrożenia z magazynu zarządzania kryzysowego będą one przewożone do wyznaczonych miejsc i wydawane mieszkańcom w wyznaczonych punktach. Zwykle to budynki szkół, bibliotek, ośrodków kultury, będą też punkty mobilne.

MSWiA przygotowało broszurę informacyjną na temat dystrybucji tabletek i samego preparatu. Jednocześnie ministerstwo informuje, że w obecnej chwili zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki.