Ukraińskie media piszą, że MSZ Ukrainy poleciło wszystkim urzędom konsularnym zawieszenie świadczenia usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym, którzy przebywają za granicą. Do doniesień odniósł się szef ukraińskiej dyplomacji, który napisał w mediach społecznościowych, że on sam wydał polecenie, by przywrócić „sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i poza nią”.

Portal dziennika „Dzerkało Tyżnia” poinformował w poniedziałek, powołując się na pismo wiceministra spraw zagranicznych Andrija Sibigi, że MSZ Ukrainy poleciło wszystkim urzędom konsularnym zawieszenie świadczenia usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym przebywającym za granicą.

„W związku z trwającą na szeroką skalę zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w celu uniemożliwienia obywatelom Ukrainy uchylania się od obowiązku (…) rejestracji wojskowej przez ośrodki terytorialne, rekrutacji i wsparcia socjalnego oraz posiadania wojskowych dokumentów rejestracyjnych, zarządzam od dnia 23 kwietnia 2024 r. czasowe zawieszenie czynności konsularnych dotyczących wniosków złożonych przez obywateli Ukrainy płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat” – czytamy w liście podpisanym przez wiceszefa MSZ Ukrainy.

„Dzerkało Tyżnia” wyjaśnia, że zakaz będzie obowiązywał do czasu otrzymania przez resort wyjaśnień w sprawie przepisów ustawy o mobilizacji, które wejdą w życie w maju. Do tego czasu Ukraińcy objęci zakazem będą mogli uzyskać jedynie dokumenty umożliwiające powrót na Ukrainę.

Ustawa o mobilizacji, o której wspomina portal, została podpisana 16 kwietnia przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Nowe prawo przewiduje m.in., że bez aktualizacji wojskowych dokumentów rejestracyjnych Ukraińcy w wieku poborowym nie będą mogli korzystać z usług konsulatów za granicą, w tym uzyskać zagranicznego paszportu.