Temperatura spada i robi się coraz chłodniej, a mieszkańcy bloków zaczynają się zastanawiać, kiedy rozpocznie się tegoroczny sezon grzewczy. Ciepłych kaloryferów zwykle można się spodziewać na przełomie września i października, zależy to jednak od kilku czynników.

– Za pośrednictwem portalu chciałabym zapytać czytelników mieszkających w blokach- czy macie włączone ogrzewanie choćby na minimum ? W łazienkach zimno,w mieszkaniu 16 stopni.Na co czekają wspólnoty? Podobno w jednych blokach ogrzewanie włączone a w drugich nie. Oszczędzamy na ludziach? – dopytuje jedna z Mieszkanek.

Najczęściej kaloryfery zaczynają grzać na przełomie września i października. Zależy to jednak od wielu czynników, między innymi od indywidualnych decyzji spółdzielni i średnich temperatur. Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych montowane są czujniki automatyki pogodowej, które mają za zadanie uruchomienie ogrzewania w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do określonego poziomu.

Co o sezonie grzewczym mówią przepisy? Rozporządzenie ministra gospodarki z 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych określa sezon grzewczy jako „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie określa jednak terminu, w którym sezon grzewczy się zaczyna lub kończy.