Od pewnego czasu wiadomo, że w Polsce za jakiś czas ruszy system kaucyjny. Mimo iż wciąż nie ma rządowego projektu ustawy, to sieć sklepów Biedronka postanowiła nie czekać na oficjalne rozporządzenie, tylko wyszła z własną inicjatywą. Sieć już zapowiedziała uruchomienie takiego rozwiązania w ponad 3 tys. sklepów w całym kraju. 

Klienci Biedronki już niebawem będą mogli skorzystać z systemu kaucyjnego. Jak podał Bankier.pl, w 3150 placówkach sieci będzie można oddać szklane butelki zwrotne 500 ml po 5 następujących piwach: Żywiec Jasne Pełne, Warka Classic, Harnaś Jasne Pełne, Namysłów Pils i Kasztelan Niepasteryzowane. Ile będzie wynosiła za nie kaucja?

Kaucja za butelki w Biedronce. Ile będzie wynosiła? Czy za wszystkie butelki?

Biedronka już zapowiedziała wprowadzenie do swoich sklepów systemu kaucyjnego. Jak poinformował Bankier.pl, kaucję w wysokości 50 groszy za butelkę będzie można wyegzekwować na dwa sposoby:
  1. Bez paragonu – wtedy kaucja zostanie wypłacona w formie vouchera na kolejne zakupy w Biedronce (do wykorzystania w ciągu 100 dni).
  2. Z paragonem – wtedy kaucja będzie wypłacona gotówką.

Warto też pamiętać, że w 2021 roku Biedronka sprzedała łącznie aż 71,5 miliona butelek trzech najpopularniejszych piw w ofercie sieci. Choć system jeszcze nie jest w 100 proc. dopracowany, to już powinny trwać prace nad jego wdrożeniem. Pierwsza kwestia, która stoi przed rządem to odpowiedź na pytanie, jaki system wybrać – państwowy czy producencki.

Ten pierwszy wariant zakłada, że to państwo organizuje i finansuje system odbioru butelek i puszek. Obecnie w Europie działa on tylko w Chorwacji. W przypadku systemu producenckiego za jego działanie odpowiadają producenci napojów i żywności, którzy wprowadzają na rynek opakowania. Jego podstawowym założeniem jest to, że dotyczy on każdego producenta, bez żadnej dobrowolności. By miał to sens, to cały rynek musi brać w nim udział.

Ile musiałaby wynosić kaucja, by całość miała sens? Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, w rozmowie z money.pl mówi, że wedle wyliczeń organizacji kaucja za butelkę PET powinna wynosić minimum 50 groszy.

Najprawdopodobniej kaucji będą podlegać: szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów. W obecnych założeniach nie uwzględniono opakowań aluminiowych – czyli wszelkiego rodzaju puszek.

To koszt, który będzie akceptowalny dla konsumenta, a jednocześnie będzie opłacalny dla producentów i pozwoli na funkcjonowanie systemu. Kaucja musi być na tyle wysoka, by większa była motywacja do oddania puszki lub butelki.