Opłata za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu będzie w 2024 r. rekordowo wysoka – donosi serwis autokult.pl. Stawki będą różne w pierwszej i drugiej połowie roku. Maksymalna kara przekroczy 8 tys. zł.

Wiadomo już, że minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie powyżej 4,2 tys. zł. W związku z wysoką inflacją, tak jak w tym roku, będzie ono ustalone w dwóch terminach – od 1 stycznia i od 1 lipca. Oznacza to także dla właścicieli samochodów dwie podwyżki kar za brak OC.

Autokult.pl wylicza, że kara za brak OC w 2024 r. w przypadku samochodu osobowego nie będzie niższa niż: 8400 zł przy braku OC dłuższym niż 14 dni, 4200 zł przy braku OC od 4 do 14 dni, 2100 zł przy braku od nie dłuższym niż 3 dni.

Brak polisy coraz łatwiej wykryć. Można to zrobić nie tylko podczas kontroli policji – na tym polu sprawnie działa również UFG. Korzysta z pomocy tzw. wirtualnego policjanta, czyli algorytmicznego narzędzia, które analizuje różne dane. Jakie? Tego UFG nie ujawnia. Zbroi się za to w kolejne rozwiązania, dzięki którym będzie można zdyscyplinować kierowców.