W ostatni weekend lutego w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyła się pierwsza edycja Karawany Kultury w roku 2019 – Music Islands Open (Muzyczne Wyspy). Dlaczego „Music Islands” (Muzyczne Wyspy)? – Ponieważ wydarzenia konkursu-festiwalu w ramach międzynarodowego projektu wymiany kulturowej miały miejsce na wyspie Wolin oraz nie obeszło się bez uczestników z sąsiedniej wyspy Uznam. Dlaczego „Open” (Otwarte)? – Ponieważ wziąć udział może każdy chętny, niezależnie od wieku i kierunku muzycznego, niezależnie czy się jest początkującym albo się gra na poziomie profesjonalnym. Cały pomysł polega na tym, że na szczeblu kultury i edukacji organizatorzy tworzą platformę do integracji, wymiany doświadczeń, motywują ruch artystyczny.

Ten rok dla międzynarodowego projektu wymiany kulturowej jest bardzo ważny, ponieważ Karawana Kultury świętuje jubileusz 15-lecia. Karawana Kultury zawsze stawiała na integrację uczestników w różnym wieku, z różnych miast i państw. Czyż to nie wspaniale kiedy małe dzieci, młodzież i dorośli oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku mając świadomość własnej tożsamości kulturowej razem wzbogacają wiedzę na temat tradycji innych narodów?

Dowodem udanej integracji jest występ zespołu SENIORITKI ze Świnoujścia – podczas tego przeglądu zatańczyli stylizację tańca rosyjskiego na tle piosenki zespołu WESOŁY DYLIŻANS, który kilkakrotnie brał udział w Karawanie Kultury i festiwalu Western Piknik. W ramach integracji i współpracy gmin Wolin i Usedom przyjechał do Międzyzdrojów zespół taneczny Bauchtanzgruppe HABIBI ORIENTAL (kierownik artystyczny Jana Jahnke).

Każda wolna chwila jest wykorzystana – organizatorzy dają możliwość poznać nowych ludzi, pedagodzy i instruktorzy nawiązują kontakty i prowadzą dyskusje w sprawie repertuaru. W programie każdej edycji przewidziany jest czas na integrację, która może się odbywać na różne sposoby. W ramach tej edycji dla uczestników zorganizowany był poranek taneczny, który poprowadził Jarosław Tarnowski – animator sportu współpracujący z wieloma lokalnymi stowarzyszeniami, klubami sportowymi jak i osobami indywidualnymi. Jego dziesięcioletnie doświadczenie i klasa mistrzowska w tańcu towarzyskim to gwarancja dużej dawki pozytywu i energii dla uczestników Karawany Kultury na cały dzień.

Dzięki wieloletniej współpracy organizatorów z Urzędem miasta Wolin, Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin i Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie w ramach tej edycji odbył się w Wolinie kolejny koncert z cyklu Koncerty Rodzinne. Celem tych koncertów jest zachęcenie mieszkańców Wolina do kontaktu z muzyką. Intencją jest wychowanie młodzieży poprzez sztukę oraz przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z dóbr kultury, pogłębienie wiedzy na temat instrumentów muzycznych różnych krajów, ich możliwości i barwy dźwięku. Możliwość bliższej integracji – umożliwienie słuchaczom rozmowy z wykonawcami oraz wymiany zdań na temat skojarzeń pozamuzycznych, powstałych podczas słuchania muzyki w ramach koncertów. W tym koncercie w Dworku Wolińskim wystąpił chór dziecięcy z Rosji ze SZKOŁY MUZYCZNEJ nr 19 miasta Saratów (kierownik artystyczny, dyrygent  Viktoryia Filiptsova, akompaniament Daria Gorokhova), chór seniorów o nazwie ROUSSKAYA DOUCHA z Francji z miasta Thonon les Bains (kierownik artystyczny, dyrygent, akompaniament Natalya Korneeva) oraz chór JULIN z Wolina (kierownik artystyczny, dyrygent  Józef Romanowski). DIANA DEMIDOVA i DARIA IVANOVA z Rosji zagrały na fortepianie. Uczestnicy otrzymali specjalne podziękowania od Burmistrza Wolina p.Ewy Grzybowskiej, które w jej imieniu wręczyła przedstawiciel Urzędu miasta p.Elżbieta Mikołajczyk.

W edycji Music Islands Open-2019 wzięli udział soliści i zespoły z Niemiec (Berlin, Usedom), Rosji (Saratów), Estonii (Narwa), Francji (Thonon les Bains), Polski (Kamień Pomorski, Stawno, Świnoujście, Międzyzdroje, Pyrzyce). Nagrodę główną, Grand Prix festiwalu, wyśpiewał DAVID ARSENIAN z Rosji.

Kolejna edycja Karawany Kultury zaprasza na koncert 23 marca (sobota). Przegląd odbędzie się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, uczestnicy z Rosji, Białorusi, Niemiec, Malty i Polski wystąpią w nominacjach muzyka instrumentalna (fortepian, cymbały, skrzypce), wokal, folklor, taniec, teatr. Wstęp wolny.

Fundacja Benefis, Wolin
Foto Robert Tomasz Zięba