21 lipca (sobota) Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach znów stanie się miejscem przeglądu Karawany Kultury – East West of Culture Caravan. Na miłośników sztuki czekają występy uczestników z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski. Będzie to muzyka instrumentalna – fortepian, gitara, cymbały; wokal klasyczny, estradowy, ludowy; teatr – recytatorzy; taniec; gimnastyka artystyczna; folklor; malarstwo.

Już 14 lat w województwie zachodniopomorskim krąży Karawana Kultury zapraszając do swoich przeglądów dzieci i dorosłych. Barwny korowód zespołów staje się co raz większy, cieszy się co raz większym zainteresowaniem ze strony polskich uczestników, ponieważ to zawsze coś nowego, inna kultura – rozmaite instrumenty ludowe, przepiękne stroje, ciekawe układy choreografii, znajome piosenki, ale w innej interpretacji, aranżacji i innym języku.

Poprzednia edycja – Artistic Summer of Culture Caravan – odbyła się 23 czerwca, tradycyjnie na zakończenie roku szkolnego. W Kamieniu Pomorskim swój dorobek artystyczny pokazali soliści i zespoły z Rosji, Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Grecji, Francji i Polski. Artyści – dzieci, młodzież, dorośli – wystąpili w różnych kategoriach wiekowych. Tym razem wiek najmłodszego uczestnika – 5 lat, Ailina przyjechała do nas z Kazachstanu.

Współorganizatorem tej edycji była Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim udostępniając dla międzynarodowego przeglądu przepiękną aulę historycznego budynku. Kolejnym bardzo ważnym współorganizatorem czerwcowej edycji Karawany Kultury był Kamieński Dom Kultury z dyrektorem Stanisławem Motyką – nikt z uczestników nie narzekał na akustyków i sprzęt dopasowany do wszelkich potrzeb scenicznych. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorza Kurki uczestnicy mogli zwiedzić ekspozycję muzealną, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii regionu.

Organizatorzy składają podziękowania Krzysztofowi Zienkiewiczowi (Fortepiany i Pianina, Wolin) za osobiste zaangażowanie i profesjonalne podejście w przygotowaniu instrumentu. Instrument ma swoje lata, potrzebował nie tylko strojenia, ale czyszczenia i remontu. W tej edycji Karawany Kultury brali udział nie tylko uczniowi szkół muzycznych z różnych krajów, była też słynna młodzieżowa orkiestra symfoniczna Łotwy (Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola, Rīga, dyrygent – Boļeslavs Voļaks) oraz profesjonalni muzycy. Podczas konkursu instrument brzmiał bez zarzutów.

Bardzo ważnym wynikiem wieloletniej współpracy z Urzędem miasta Wolin, z Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin są występy uczestników Karawany Kultury w ramach imprez cyklicznych gminy i miasta. Celem tych koncertów jest nie tylko wypełnienie czasu wolnego lecz zachęcenie mieszkańców Wolina do kontaktu z muzyką. Intencją jest wychowanie młodzieży poprzez sztukę oraz przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z dóbr kultury, pogłębienie wiedzy na temat instrumentów muzycznych różnych krajów, ich możliwości i barwy dźwięku. Możliwość bliższej integracji – umożliwienie słuchaczom rozmowy z wykonawcami oraz wymiany zdań na temat skojarzeń pozamuzycznych, powstałych podczas słuchania muzyki w ramach koncertów.

Uczestnicy czerwcowej edycji Karawany Kultury brali udział w programie artystycznym w ramach tegorocznych „Dni Wolina” w Amfiteatrze w Parku Miejskim. Po koncercie Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz z wraz z zastępcą Burmistrza Małgorzatą Wójcik wręczyli specjalne podziękowania i upominki wszystkim instruktorom w swoim przemówieniu podkreślając, że takie występy to już pewna tradycja i ta impreza już od dawna przybrała charakter międzynarodowy.

Historię tworzą ludzie. Karawana Kultury od 14 lat jest aktywnym twórcą historii województwa zachodniopomorskiego promując region na całym świecie, zapraszając uczestników z różnych jego zakątków. Integracja i wymiana doświadczeń jest bardzo ważna dla instruktorów i artystów. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji – tego brakuje w małych miejscowościach. Karawana Kultury w pewien sposób integruje przychodzących na koncerty mieszkańców miast i turystów, instytucji kultury i oświaty oraz współpracujących w trakcie przygotowania imprezy hotele, restauracje, firmy transportowe i inne firmy usługowe. Taka integracja intensyfikuje współpracę, motywuje do dalszych działań.

W Polsce z roku na rok rośnie liczba eventów kulturowych organizowanych w różnych częściach kraju. Coraz częściej na pytania o przyczynę odwiedzenia konkretnego miejsca grupy podają chęć uczestnictwa w odbywającej się imprezie. Karawana Kultury staje się bardzo popularnym festiwalem. Świadczy o tym poszerzająca się geografia uczestników. W przeglądach Karawany Kultury w ciągu ostatniego roku brali udział zespoły i soliści z Republiki Południowej Afryki, Bangladesz, Indonezji, Malezji, Grecji, Francji, Malty, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Niemiec, Białorusi i Rosji.

21.07.2018 (sobota, godz. 11:00-14:00) organizatorzy zapraszają na otwarty dla publiczności przegląd Karawany Kultury – East West of Culture Caravan, który odbędzie się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Wstęp wolny.

Fundacja Benefis, Wolin