Kamień Pomorski zyskał monografię! Dzieje Kamienia Pomorskiego do 1945 roku pod redakcją Radosława Gazińskiego na 568 stronach opisuje cienie i blaski położonego nad Zalewem Kamieńskim miasta. W publikacji wykorzystano nigdzie nie ukazywane dotychczas zdjęcia oraz przedstawiono historię miasta na przestrzeni blisko 700 lat.
– Po kilku latach intensywnej pracy chcemy Państwu zaprezentować wydawnictwo poświęcone naszemu miastu. Jest to monografia historyczna , pierwsze takie dzieło zawierające całość dziejów od czasów najdawniejszych. Książkę wydajemy w roku jubileuszu 750 – lecia Kamienia Pomorskiego, 900 – lecia przybycia na Pomorze Zachodnie św. Ottona z Bambergu , 65 – lecia Uzdrowiska w naszym mieście oraz 60 – lecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Jestem przekonany, że jest to dzieło znaczące, źródło wiedzy o naszej historii, wydarzeniach i ludziach, którzy na przestrzeni wieków życiem i działalnością tworzyli Kamień Pomorski. Te szacowne jubileusze w sposób dobitny uświadamiają nam bogactwo naszej historii i kultury. Są zachętą aby z nowym zapałem poznawać i doceniać dziedzictwo naszych przodków, które przez wieki inspirowało nas do walki, wytrwałej pracy, twórczości. – podkreśla Burmistrz Stanisław Kuryłło.
Pierwszy tom obejmuje czasy właściwie od powstania grodziska w dziesiątym wieku do roku 1945 roku. Powieść o Kamieniu Pomorskim jest poprzedzona małym rozdziałem prehistorii miasta, czyli tym wszystkim, którzy przez obszar miasta i jego okolic przemieszczali się w różnych epokach historycznych. Książka podzielona jest na 6 rozdziałów ułożonych chronologicznie.
– Na przygotowanie monografii miasta Kamień Pomorski czekał co najmniej od roku 1974 roku. 50 lat temu kiedy obchodziliśmy jubileusz 700 – lecia nadania praw miejskich mówiło się o potrzebie przygotowania naukowego opracowania dziejów miasta. Niestety wówczas nie zostało to zrealizowane, a temat powrócił pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Temat monografii powrócił w roku 2017 za sprawą pana profesora Włodzimierza Stępińskiego postaci nam w kamieniu pomorskim bardzo bliskiej, absolwenta naszego Liceum Ogólnokształcącego no wówczas też nie udało się tego zamysłu zrealizować. Temat zmaterializował się w 2021 roku. Wówczas przygotowaliśmy taką prośbę pismo do Rady Miejskiej do pana Burmistrza. To spotkało się z bardzo życzliwym odzewem – relacjonował Błażej Bubnowicz, współautor powstającego drugiego tomu monografii, kustosz MHZK.
Jak relacjonuje profesor Radosław Gaziński z Uniwersytetu Szczecińskiego, do przygotowania książki przeprowadzono bardzo szeroką kwerendę zarówno w niemieckich jak i polskich archiwach – chociażby Archiwum Państwowego w Szczecinie, czy Gdańsku. Wszystkie rozdziały zostały opracowane na podstawie źródeł i rozległej kwerendy bibliotecznej. Autorem dwóch pierwszych rozdziałów jest profesor Marian Rębkowski z Polskiej Akademii Nauk, kolejne przygotowali dr hab Rafał Simiński, prof Radosław Gaziński, prof Paweł Gut oraz dr Radosław Pawlik z Archiwum Państwowego w Szczecinie.
14 komentarzy
Anonim mówi:
cze 25, 2024
o godzinie 9:13
O widzimy ze Marcinek się uaktywnia w innej formie. Ironią. Nie zadziałała jego prymitywna strona to teraz próbuje inaczej. Zaczyna szczekać tylko zębów nie ma.
Anonim mówi:
cze 25, 2024
o godzinie 11:51
Marcin to debil, Grzegorz to geniusz!
Anonim mówi:
cze 24, 2024
o godzinie 17:31
Książkę można kupić w muzeum historii ziemi kamińskiej
Anonim mówi:
cze 24, 2024
o godzinie 19:51
czy można dostać z autografem dyrektora muzeum?
Anonim mówi:
cze 24, 2024
o godzinie 14:28
A gdzie to można kupić?
Anonim mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 20:48
Mało kto wie z tych zebranych, że gdyby nie geniusz naszego dyrektora muzeum, to ta książka nigdy by się nie złożyła, to on sam jeździł i ustalał główny rys tego dzieła, widoczni na zdjęciu autorzy to tylko jego pomagierzy
Wiktoria mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 14:13
No wspaniale! Ciesze sie, że taka powieść/kronika powstała. Z wielką ciekawością i przyjemnością przeczytam to dzieło o Kamieniu Pomorskim. Tylko gdzie je nabyć?
SEBASTIAN mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 13:14
Jak można nabyć tą książkę?? Ktoś wie?
Anonim mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 13:04
Panie Kuryłło zajmij się pan historią piłki nożnej .
Anonim mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 14:02
Daj spokój, to nieistotne. Może jeszcze historią sprzedaży kebabów w Kamieniu?
Anonim mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 16:38
czemu nie .
Anonim mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 22:18
i szczypiorku.
Anonim mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 12:46
a ile kosztuje przygotowanie takiej książki?
Anonim mówi:
cze 23, 2024
o godzinie 12:19
Ciekawa pozycja dla mieszkańców.