Jeszcze tylko 500 metrów musi wywiercić maszyna „Wyspiarka” drążąca tunel w Świnoujściu. Prace trwają nie tylko pod ziemią. Zarówno na wyspie Wolin, jak i Uznam tworzony jest nowy szkielet drogowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierowcy powinni przejechać tunelem we wrześniu przyszłego roku.

TBM „Wyspiarka” wdrożyła już ponad 900 metrów tunelu. Od kilku tygodni drąży tunel pod dnem cieśniny Świny. Postęp prac to od kilku do kilkunastu metrów dziennie – w zależności od gruntu, który musi pokonać układając za sobą tunel z betonowych ringów. Wczoraj maszyna wydrążyła ponad 12 metrów, czyli zbudowała sześć takich betonowych pierścieni. Właśnie z tych pierścieni, nazywanych ringami, składa się tunel.Wyspiarka przesuwa się od strony wyspy Uznam pod cieśniną Świny w stronę wyspy Wolin. To tam właśnie w komorze odbiorczej budowane jest specjalne łoże, które umożliwi wprowadzenie tarczy i bram maszyny TBM do szybu, bo to tam właśnie jesienią Wyspiarka zakończy pracę – mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Na wyspie Uznam wykańczany jest wiadukt, który powstaje w ciągi ulicy Karsiborskiej. W ubiegłym tygodniu z asfaltu lanego wykonywano warstwę wiążącą. Z kolei na Wyspie Wolin prace wykończeniowe prowadzone są przy wiadukcie, który jest budowany w segmencie R11. Po obu stronach cieśniny kontynuowana jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej. Nieustanie wykonywane są także roboty drogowe.

Co poza tym na budowie? Po stronie wyspy Uznam, w rejonie rampy i tunelu budowanego metodą stropową, czyli na odcinku  od pierwszego do jedenastego segmentu, kontynuowane jest uczelnianie konstrukcji oraz jej wykańczanie. Prowadzone są także roboty porządkowe.