Jest zgoda Rady Miejskiej – póki co na posiedzeniach komisji – na kolejny etap budowy budynku użyteczności publicznej, w którym za kilka lat miałby się znaleźć nowy, pozbawiony barier architektonicznych ratusz, MTBS, biblioteka oraz opieka społeczna. Inwestycja miałaby pochłonąć około 10 mln złotych.

Pierwszy etap inwestycji – czyli to palowanie, wygrała firma Franki Fundamenty. Zadanie zrealizowano za zgodą Rady Miejskiej za kwotę 483 tys. zł. Wbito 500 pali, zamiast planowanych stu i jak poinformował prezes Mateusz Flotyński, wykonawca podkreślił, że pozwoliłoby to nawet na ustawienie 7 – kondygnacyjnego budynku.

Niestety nie było w ogóle zainteresowania kolejnym etapem naszej inwestycji. Przez te kilka miesięcy nie wpłynęło żadne zapytanie. Po pół roku ogłaszania kolejnych przetargów, w maju udało się i wpłynęły dwie oferty – zaznacza Flotyński.

Do spółki wpłynęła oferta firmy AW Bud, która zaproponowała kwotę 9,99 mln złotych przy 96 miesiącach gwarancji. Z kolei firma Intrax zaproponowała cenę 11,9 mln złotych przy 60 miesiącach gwarancji.

Nowe Centrum planuje sięgnąć m.in. po dofinansowanie z programu Biblioteka Plus w kwocie 2 mln złotych. Pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie 8,5 mln złotych z czego dofinansowanie wyniesie 3,4 mln złotych. 5,1 mln złotych zostałoby rozłożone na 15 lat. Kolejny trzeci etap to remonty i przystosowanie budynku, które kosztowałoby około 2,2 mln złotych.

– Odwróćmy myślenie i powiedzmy sobie, że w tym budynku nie będzie tylko Ratusz ale także Biblioteka, która musi mieć nową siedzibę. Chodzi także o świetlicę środowiskową, w której zajęcia odbywają się w takich warunkach w jakich odbywają – podkreślał radny Mateusz Bobek.

– Powinniśmy sobie odpowiedzieć na to pytanie, czy chcemy dalej kontynuować dyskusję i mówić, że nic nam nie wychodzi. Jeżeli my zaczynamy to etapować, to mamy te efekty, które widzimy. Podejmijmy decyzję – „budować szybko i na maksa”. Jeżeli to wyetapujemy, będziemy rozdzielać co rozłoży się na 5 – 6 lat to co osiągniemy? Idźmy do przodu – stwierdził radny Jakubowski.

Ostatecznie Komisje Rady Miejskiej wyraziły pozytywną opinię dla działania spółki Nowe Centrum w zakresie budowy nowego budynku użyteczności publicznej.