Festiwal Słowian i Wikingów, to jak zawsze miejsce, w którym zwiedzający mają okazję przeżyć „ żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano wolny czas oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników.

Festiwal oferuje bogaty program pełen edukacji i zabawy. Jednym z głównych punktów atrakcji są pokazy rzemiosł średniowiecznych. Goście będą mieli szansę zobaczyć jak wyglądało garncarstwo, bednarstwo, kowalstwo, złotnictwo i jubilerstwo, szewstwo i skórnictwo, bursztyniarstwo, snycerstwo, rogownictwo, wikliniarstwo czy mennictwo na własne oczy.

Dla tych, którzy fascynują się militariami, przygotowano prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika. Odwiedzający będą mogli nawet przymierzyć niektóre elementy, a najbardziej odważni będą mieli okazję spróbować swoich sił w walce.

Miłośnicy sportów będą mogli oddać się stanowiskom strzelania z łuku oraz rzucania oszczepem. Z pewnością będzie to niezapomniana przygoda dla wielu. Nie można zapomnieć o kulinarnych doznaniach. Prezentacja i degustacja średniowiecznych przysmaków pozwoli gościom poczuć smaki z dawnych wieków. Najmłodsi również nie będą się nudzić. Dla nich przygotowano plac zabaw, gdzie będą miały miejsce gry, zabawy, konkursy i turnieje organizowane przez szkołę podstawową w Wolinie. Ponadto, zespół Birka Boys poprowadzi dodatkowe gry i zabawy dla dzieci i dorosłych.

Festiwal oferuje również strefę czytania, gdzie odwiedzający będą mogli nabyć książki, spotkać się z autorami oraz wziąć udział w ciekawych prelekcjach i warsztatach. Nie można zapomnieć o ważnym elemencie, jakim jest muzyka. W średniowieczu pełniła ona istotną rolę w codziennym życiu. Na festiwalu będzie można usłyszeć ją w wykonaniu różnych zespołów, w tym EZIBABA (Polska), DUNAJOWI (Polska), STRIGON (Słowacja), DAJ OGNIA (Polska), JAVARYNA (Białoruś) oraz KRIVE (Polska).

Program:

 

Czwartek , 3 Sierpnia 2023
11.00 – Przemarsz oraz uroczyste rozpoczęcie festiwalu. Korowód ruszy spod katedry w Wolinie. Obrzęd przekazania władzy jarlowi Jomsborga – kapłani wraz z burmistrzem przekazują insygnium jarlowi.
11.30 – Otwarcie świątyni – taniec wojowników i blot – skandynawski obrzęd ofiarowania.
11.30 – Egzamin dla wojowników posługujących się bronią drzewcową.
12.00 – Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie – słowiański obrzęd ofiarowania.
12.00 – Występy grup muzycznych i nauka tańca.
12.30 – 14.00 – ŚWIĄTYNIA OTWARTA – indywidualne wejście do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw,. źrebi.
13.00 – Warsztaty szycia zabawek – możliwość uczestnictwa zwiedzających.
13.00 – Śpiewanie galdr – wieszczba Volvy. –
13.30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy.
14.00 – Inscenizacja obrzędu planów na podstawie zapisów kronikarskich i danych etnograficznych oraz prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.
14.30 – Skaldowe opowieści o Bogach i bohaterach.
14.30 – Targ niewolników.
14.30 – 15.30 – ŚWIĄTYNIA OTWARTA – indywidualne wejście do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw,. źrebi.
15.00– Warsztaty wyrobu prostych instrumentów – możliwość uczestnictwa zwiedzających.
16.00 – Potyczki Słowian i wikingów. Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
17.30 – O Wisnie co dla Danów wojowała i jej nagich wojownikach na motywach Pieśni de bello Bravico (Bravallathuli) Saksona Gramatyka – inscenizacja epickiej opowieści o bitwie z czasów wikingów połączona z pokazem kunsztu.
18.00 – Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę jarla JOMSBORGA. Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.
19.00 – Występy grup muzycznych i nauka tańca.

Piątek , 4 sierpnia 2023 roku
10.00 – Turniej łuczniczy – plac strzelniczy.
10.00 – Egzamin dla wojowników posługujących się bronią drzewcową, c.d.
10.30 – Bitwa o most – eliminacje.
11.00 – WIEC/TING Poranny – zgromadzenie wolnych mężczyzn.
11.30 – Otwarcie Świątyni – taniec wojowników i blat – skandynawski obrzęd ofiarowania.
12.00 – Otwarcie Świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie – słowiański obrzęd ofiarowania.
12.30 – 14.00 – ŚWIĄTYNIA OTWARTA –indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. źrebi.
13.00 – Strefa czytania – Z Hedeby do Wolina. Dzieje handlu bałtyckiego w epoce wikingów – prelekcja doktora Piotra Pranke
13.00 – Ptasie Opowieści – spotkanie z sokolnikiem oraz jego ptakiem. Krótka historia sokolnictwa i hodowli ptaków – Agnieszka Borowska.
13.30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu Birka Boyz.
13.30 – Wikińskie zdobnictwo i jubilerstwo – warsztaty Grzegorza Pilarczyka.
14.00 –Turniej walk indywidualnych o nagrodę jarla JOMSBORGA .
14.00 – Przybycie Wikingów do Vindlandu – czyli o tym jak Palnatoki otrzymał od Burysława we władanie Jóm i jak Sigvalgi został jarlem Jomsborga.
14.00 – Strefa czytania – Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej – spotkanie autorskie z profesorem Jakubem Morawcem.
14.00 – Inscenizacja obrzędu planów na podstawie zapisów kronikarskich i danych etnograficznych oraz prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.
14.30 – Ptasie Opowieści – spotkanie z sokolnikiem oraz jego ptakiem. Krótka historia sokolnictwa i hodowli ptaków – Agnieszka Borowska.
14.30 – Skaldowe opowieści o Bogach i bohaterach.
14.30 – 15.30 – ŚWIĄTYNIA OTWARTA – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym na wróżbę z tzw. źrebi.
15.00 – Strefa czytania – Jak dobrze być złym. Łotrzy i banici średniowiecznej Skandynawii – prelekcja doktora Łukasza Malinowskiego.
16.00 – Potyczka Słowian i wikingów. Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
17.00 – Konkurs na strój kobiecy.
17.30 – Strefa czytania – Legenda Jomsborga w teatrze – spotkanie z Perem Borgiem i Stefanem Mazurem ze Stella Maris.
18.00 – O przyjęciu wojowników do bractwa – O przyjęciu Vagna do Bractwa Jomsvikingów, Jomsviking saga.
18.30 – Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę jarla JOMSBORGA. Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.
19.00 – Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy. Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody i warkocza kobiecego. Jury złożone z turystów zwiedzających festiwal.
19.00 – 21.00 – TEATR NORWESKI.

Sobota, 5 sierpnia 2023 roku
10.00 – Strefa czytania – „Opowieści Baby Tiny. Mity o słowiańskich boginiach” – spotkanie autorskie z Martiną Manderą – Rzepczyńską.
10.30 – Bitwa o most – finał
11.00 – Strefa czytania – Imperium sine fine – świat bez końca w Kronice Adama z Bremy – prelekcja doktora Piotra Pranke.
11.00 – WIEC/TING Poranny.
11.30 – Test wikinga – próba wody. Wojownicy walczą kijami stojąc na desce pomiędzy dwiema łodziami. Wygrywa ten, który nie wpadnie do wody.
11.30 – Otwarcie świątyni – taniec wojowników i blot– skandynawski obrzęd ofiarowania.
12.00 – Strefa czytania – Król Danii Harald Sinozęby i jego związki z Wolinem – prelekcja profesora Jakuba Morawca.
12.00 – Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie – słowiański obrzęd ofiarowania.
12.30 – Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy. Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody i warkocza kobiecego. Jury złożone z turystów zwiedzających festiwal.
12.30 – 14.00 – ŚWIĄTYNIA OTWARTA – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. źrebi.
13.00 – Strefa czytania – Żmij vs. smok – znaczenie mitologicznych istot w wierzeniach słowiańskich przodków w kontekście powieści „Żmijątko” Moniki Maciewicz.
13.00 – Spryt Sigvaldiego, czyli jak władztwo Burysława uwolniono od trybutu i jak Sigvaldi pojął za żonę Astrydę.
13.00 – Śpiewanie galdra wieszczba Volvy.
13.30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu grupy Birka Boyz.
14.00 – Inscenizacja obrzędu plonów na podstawie zapisów kronikarskich oraz danych etnograficznych następnie prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.
14.00 – Strefa czytania – „Słowiańskie heheszki” – spotkanie autorskie z Krzysztofem Lipińskim.
14.30 – Skaldowe opowieści o Bogach i bohaterach.
14.30 – 15.30 – ŚWIĄTYNIA OTWARTA – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, wróżba z tzw. źrebi.
15.00 – Niesamowite mity i legendy nordyckie – spotkanie z rysownikiem Markiem Mandzińskim oraz doktor Renatą Leśniakiewicz-Drzymałą, autorami cyklu komiksowego „Niesamowite mity i legendy nordyckie”.
15.00 – Targ niewolnic.
16.00 – Potyczka Słowian i wikingów.
17.30 – Strefa czytania – Niewolnicy i nie tylko. Wyprawy wikingów na Wschód – prelekcja doktor Moniki Maleszki – Ritchie.
17.30 – Rozstrzygnięcie turnieju łuczniczego.
18.30 – Kruczy turniej .
19.30 – SWAĆBA – obrzęd zaślubin jeśli zgłosi się chętna para.
21.00 – Uczta Dla Wykonawców.

Niedziela , 6 sierpnia 2023 roku
10.00 – Strefa czytania – Wyprawy wojenne Haralda Srogiego – prelekcja doktora Macieja Lubika.
11.00 – WIEC/TING Poranny
11.00 – Strefa czytania – Jak dawniej pływano – prelekcja Jarosława Bogusławskiego
11.30 – Otwarcie świątyni – taniec wojowników i blot – skandynawski obrzęd ofiarowania.
12.00 – Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie – słowiański obrzęd ofiarowania.
12.00 – Strefa czytania – Dzieje Skalda Ainara – spotkanie autorskie z doktorem Łukaszem Malinowskim.
12.30 – Finał turnieju walk indywidualnych o nagrodę jarla JOMSBORGA.
12.30 – ŚWIĄTYNIA OTWARTA – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. źrebi.
13.00 – Jak sagi spisywano – prelekcja Agnieszki Węgrowskiej.
13.00 – Śpiewanie galdr – wieszczba Volvy.
13.30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu grupy Birka Boyz.
14.00 – Strefa czytania – Kolorowe litery gęsim piórem pisane – tworzenie inicjałów wczesnośredniowiecznych – warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Węgrowską.
14.00 – Inscenizacja obrzędu planów na podstawie zapisów kronikarskich oraz danych etnograficznych następnie prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.
14.30 – Inscenizacja legendarnego „krwawego orła”
14.30 – 15.30 – ŚWIĄTYNIA OTWARTA – indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. źrebi.
15.00 – Strefa czytania – Literackie podróże Słowian i wikingów – panel dyskusyjny z udziałem Moniki Maciewicz, doktora Łukasza Malinowskiego i doktora Piotra Pranke.
16.00 – Potyczka Słowian i wikingów. Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
17.00 – Występy grup muzycznych i nauka tańca.