To już pewne. Świadczenie 500+ od lipca będzie przyznawane na każde dziecko w rodzinie. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Według szacunków resortu pracy po zmianach z programu skorzysta niemal 7 mln dzieci.

– Jeśli na koniec prezydentury będę mógł usłyszeć od polskiej rodziny, że żyje im się bezpieczniej, lepiej, żyje wygodnie, to uznam, że główny cel, który sobie postawiłem został osiągnięty. Dziękuję, że mogłem tę ustawę dziś podpisać. Dziękuję, że kolejne budżetowe trafią do polskich rodzin wychowujących dzieci – powiedział Andrzej Duda po podpisaniu programu.

Prezydent stwierdził, że pomoc rodzinom z dziećmi „to jeden z wielkich obowiązków państwa”. – Program 500+ zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. Jeśli spojrzymy na statystyki dot. ubóstwa, to zobaczymy, że spadło o 90 proc. To nie jest jałmużna, to jest udziału państwa w wychowaniu dzieci, które są dobrem narodowym – mówił prezydent.

Dzięki podpisowi prezydenta złożonemu pod ustawą rozszerzającą program 500+ na wszystkie dzieci, rodzice już od lipca będą mogli składać wnioski o świadczenie. Pieniądze trafią na ich konta najwcześniej we wrześniu (z wyrównaniem od lipca – red.). Znowelizowana ustawa wprowadzająca 500+ na pierwsze dziecko to przede wszystkim likwidacja progu dochodowego, który był głównym punktem krytyki. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej dzięki nowelizacji nie będzie można zarzucać programowi, że jest programem socjalnym.

Nowa treść ustawy wydłuża z miesiąca do trzech czas na złożenie wniosku o pieniądze po pojawieniu się dziecka na świecie. Jak zapowiadał resort pracy, zmiany w świadczeniu „500 plus” ograniczą również biurokrację. Znika bowiem obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji.

Wniosek o „500 plus” należy złożyć raz w roku. Dodatkowe pieniądze mogą być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.