W dniach 6-7 lipca po raz dziesiąty odbędzie się „Jarmark Św. Ottona”, plenerowa impreza kulturalno-edukacyjna poświęcona czasom, w których swoją misję chrystianizacyjną na Pomorzu pełnił Św. Otton z Bambergu. Wydarzenie odbędzie się na terenie Osiedla Katedralnego w Kamieniu Pomorskim. W ramach wydarzenia planowane jest zaprezentowanie następujących elementów:
Obozowisko rycersko-rzemieślnicze, adekwatne do realiów XII w. Warsztaty z zakresu rzemiosła dawnego: kowalstwa, wytwarzanie narzędzi rybackich i rybołówstwo, dawna kuchnia, warzenie soli, wytwarzania instrumentów muzycznych, obróbki drewna, skórnictwa, rogownictwa, jubilerstwa, tkactwa. Pokaz wyszkolenia jazdy wczesnośredniowiecznej, Inscenizacja parateatralna, dotyczącą misji Św. Ottona z Bambergu. Pokaz wyszkolenia wojowników pomorskich, Prezentacja wczesnośredniowiecznych strojów kościelnych i świeckich.Występy zespołów muzyki dawnej.
Wykłady poświęcone historii pomorza zachodniego oraz działaniom Św. Ottona (historia Księstwa Pomorskiego, przebieg chrystianizacyjnej misji Ottona, pogadanka o życiu codziennym w epoce wczesnego średniowiecza, pogadanka o wojownikach i wojnach pomorzan). Wykłady odbędą się w Wirydarzu przy kamieńskiej katedrze. Planowany czas trwania jarmarku to 11:00 – 19:00 w sobotę 6 lipca i 11:00 – 16:00) w niedzielę 7 lipca. Wszystkie wymienione powyżej elementy wydarzenia będą dostępne przez cały czas jego trwania.
Program wydarzenia „Polsko – niemieckie spotkania z historią”
Sobota 6 lipca 11:00 – 19:00
10:30 – wymarsz orszaku Św. Ottona z nabrzeża portowego przy molo w Kamieniu Pomorskim
11:00 – Przybycie Św. Ottona. Otwarcie Jarmarku
12:00 – Wykład w Wirydarzu (1)
13:00 – Występ muzyczny (1)
14:00 – Wykład w Wirydarzu (2)
15:00 – Inscenizacja historyczna – Opowieść o Św. Ottonie
16:00 – Wykład w Wirydarzu (3)
17:00 – Występ muzyczny (2)
18:00 – zamknięcie I dnia Jarmarku
11:00 – 19:00 Otwarte warsztaty rzemiosł dawnych, prezentacja codziennego życia na średniowiecznym Pomorzu (obóz rycerski, obóz wojowników pomorskich, podgrodzie), pokazy konnych i pieszych wojowników, strzelnica łucznicza, kramy historyczne oraz kramy ze współczesnym rzemiosłem i rękodzielnictwem (obszar wydzielony)
Niedziela 7 lipca 11:00 – 16:00
11:00 – Otwarcie II dnia Jarmarku
13:00 – Pokaz taktyki pomorskich wojowników
14:00 – Występ muzyczny (3)
16:00 – Zakończenie Jarmarku Św. Ottona
11:00 – 16:00 Otwarte warsztaty rzemiosł dawnych, prezentacja codziennego życia na średniowiecznym Pomorzu (obóz rycerski, obóz wojowników pomorskich, podgrodzie), pokazy konnych i pieszych wojowników, strzelnica łucznicza, kramy historyczne oraz kramy ze współczesnym rzemiosłem i rękodzielnictwem (obszar wydzielony)
Wykłady w Wirydarzu poprowadzą:
prof. Stanisław Rosik – wybitny historyk, specjalizujący się w chrystianizacji, historiografii, religii Słowian oraz historii średniowiecznej Polski i powszechnej; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim.
Michał Antoniak – rekonstruktor historyczny, uznany w środowisku specjalista od kultury materialnej XII wieku.
Igor Górewicz – rekonstruktor historyczny, założyciel i wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa – stowarzyszenia zajmującego się odtwarzaniem i popularyzowaniem kultury Słowian. Autor wielu artykułów popularnonaukowych, naukowych i publicystycznych z zakresu historii i archeologii Słowian, historii wojskowości, rekonstrukcji historycznej, mitologii słowiańskiej, historii idei, religioznawstwa, kultury i polityki
Muzykę dawną oraz muzykę inspirowaną muzyka dawną zaprezentują:
Michael Bach – muzyk i rzemieślnik wytwarzający rekonstrukcje dawnych instrumentów.
Dobromir Strzelczyk – muzyk, twórca instrumentów, nauczyciel muzyki.
Stowarzyszenie Wokalistów „Strefa Dźwięku” – koncertująca od wielu lat grupa przyjaciół których połączyła pasja do wspólnego śpiewania.
Organizacja wydarzenia została dofinansowana przez: Gmina Kamień Pomorski, Powiat Kamieński, Bank Spółdzielczy w Wolinie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. Marina Kamień Pomorski Sp. z o.o.
19 komentarzy
Anonim mówi:
lip 5, 2024
o godzinie 12:01
Kto jest organizatorem głównym? Bo napewno nie Grzegorz.
Anonim mówi:
lip 5, 2024
o godzinie 8:01
To ma być powitanie lata w Kamieniu Pomorskim? To jakaś burmistrzowska kpina
Anonim mówi:
lip 5, 2024
o godzinie 10:00
jak śmiesz tak mówić o tytanicznej pracy Grzegorza, trochę szacunku!
Adam mówi:
lip 4, 2024
o godzinie 9:26
Incjatorem misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona na Pomorzu był nasz król Bolesław Krzywousty.Tak tworzyła się
nasza wspólnota narodowa,na fundamencie
wiary chrześcijańskiej.
Naszym obowiazkiem jest przypominać o olbrzymim skarbie,naszej histori,naszego dziedzictwa kulturowego,naszego języka.
Anonim mówi:
lip 4, 2024
o godzinie 16:37
a mało kto wie, że gdyby nie Grzegorz to Bolesław nigdy nie zostałby królem!
Anonim mówi:
lip 5, 2024
o godzinie 10:42
ej bo nie został, przecież był księciem! Błażej miałeś przypilnować jedną rzecz!
Gdak mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 15:28
Mydło i powiodło, a ludziki łykają to jak pelikany.
Kam mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 23:01
LUDZIE anie takie barany jak „you”
Czak Noris mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 13:31
wszędzie fajne imprezy na powitanie lata, a w Kamieniu jakiś drętwy jarmark
Anonim mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 23:57
To jedź gdzie indziej posłuchać sobie dysko z pola.
Anonim mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 10:48
Jakby nie było Grzegorza w naszym mieście, to pewnie to chrześcijaństwo dawno by upadło, a tak dzięki jego niezłomnej roli naczelnego i głównego obrońcy zabytków to wszystko trwa! Wielkie brawa dla największego archeologa w dziejach, prawdziwego klejnotu tego miasta!
Forp mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 15:21
Albo chrześcijaństwo jest w naszych sercach, albo nie ma. I panu Grzegorzowi nic do tego. Zajmuje się zabytkami. Zrozumcie to wreszcie, baraniątka ze znamieniem Big Pharmy i Pfizera.
staly forumowicz mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 18:21
Wspomne jak to bylo kilka lat wstecz. Grzegorz Kurka, byl wyzywany,lzony Jak cos sie stalo to byla wina dyr. Kurki. Jaki, to, z niego archeolog i dyrektor, wieszano na nim psy, z kazdej strony. A, tutaj widze, ze od jakiegos czasu nastapila metamorfoza. Najlepszy dyrektor,archeolog, lepszego to trzeba bylo by ze swieca szukac. I chyba opatrznosc czuwa nad Kamieniem Pomorskim, ze ma najlepszego dyr. na swiecie. Nic dodac nic ujac, pamiec jest zawodna. A przekonania zmienia sie w zaleznosci, z ktorej strony wiatr zawieje.
Anonim mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 18:28
Masz coś do Grzegorza?!
My mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 23:03
👍
Prof mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 10:42
Mieszko I po dwóch podejściach, a potem wojska Świętego Cesarstwoa Rzymskiego Narodu Niemieckiego zrobiły swoje wyrzynając Wolinian w imię chrześcijaństwa, stąd kanclerz cesarza Henryka IV Otto z Bambergu mógł przybyć na te ziemię w glorii i spokoju. I o tym należy głośno mówić, a nie bawić się w jarmarki. Żałosny zwyczaj. Won z KK.
Anonim mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 15:34
W tamtych czasach wszyscy wyrzynali się wzajemnie, silniejszy wygrywał. Nie istotne co mieli na sztandarach. Czy w imię Boga czy z innego powodu. Potrzebny był tylko pretekst do zajęcia ziemi. W sumie dalej tak jest..Bo kasa rządzi. Nieliczni potrafią się dogadac, zrozumieć i uszanować wzajemnie.
Normalny mówi:
lip 3, 2024
o godzinie 23:00
Ot historyk.
Na skróty to i Lenin był o’k.
Ona mówi:
lip 5, 2024
o godzinie 11:59
Przybył w gloria, w spokoju ? To mało wiesz. Były dwie jego wyprawy, pierwsza zakończyła się wypędzeniem z Pokorza. Dopiero jak fostal wsparcie wojsk Krzywoustego to go wpuścili. I siłą ochrzcili Słowian mających swoje wierzenia.
A co do imprezy, dobrze że jest bo możemy zobaczyć odtwórców historycznych w akcji, to żywa lekcja historii.