Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wzbogaciło się o niezwykły eksponat – japońską monetę o nominale 100 monów, datowaną na lata 1835–1870. Ten unikalny artefakt został odkryty przez Alberta Murzynowskiego, mieszkańca Rewala, na polu w okolicach Kamienia Pomorskiego.

Moneta znajdowała się na głębokości kilku centymetrów, w warstwie ornej i wyróżniała się nietypowym dla tego regionu kształtem oraz rozmiarem. Zaskoczenie odkrywcy było tym większe, że przedmiot okazał się japońską monetą z okresu Edo. Monety 100 monów były wytwarzane w Japonii w okresie Edo (1603–1868), głównie w drugiej połowie XIX wieku. Ich charakterystyczny prostokątny kształt, otwór w środku oraz specyficzne inskrypcje czynią je łatwo rozpoznawalnymi. Wykonywano je z miedzi lub brązu, a ich waga dochodziła do kilkudziesięciu gramów. Były one szeroko używane w handlu, zarówno wewnętrznym, jak i międzynarodowym.

Odkryta w okolicach Kamienia Pomorskiego datowana jest na lata 1835–1870, co wskazuje na późny etap ich emisji, zbieżny z końcem rządów siogunatu Tokugawa i początkiem reform ery Meiji.

Pojawienie się japońskiej monety na Pomorzu Zachodnim rodzi wiele pytań. Mogła być ona elementem kolekcji przywiezionej przez europejskiego kupca, podróżnika lub marynarza. W XIX wieku handel i kontakty między Europą a Japonią, choć ograniczone, były możliwe dzięki działalności Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej oraz rozwojowi globalnego handlu po otwarciu Japonii na świat w 1854 roku. Moneta mogła także trafić na Pomorze jako pamiątka z podróży lub element kolekcji filatelistycznej, a następnie zagubić się w czasie wojennych zawirowań XX wiekumówi Grzegorz Kurka, dyrektor MHZK.

Odnalezienie monety w tak nietypowym miejscu to niezwykły dowód na globalne powiązania nawet w czasach, gdy świat wydawał się mniej połączony niż obecnie. Moneta stanowi wyjątkowy element w zbiorach Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, symbolizując jednocześnie lokalne bogactwo kulturowe i globalne oddziaływania historii.
Moneta 100 monów zostanie poddana konserwacji i będzie ją można zobaczyć na stałej ekspozycji w muzeum. Odkrycie Alberta Murzynowskiego przypomina, że nawet pozornie zwykły skrawek ziemi w okolicach Kamienia Pomorskiego może kryć w sobie ślady fascynującej przeszłości, która łączy różne zakątki świata