Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował w piątek najnowszą prognozę pogody na zbliżające się lato i początek jesieni. Wynika z niej, że aura w tym czasie będzie się często zmieniać, ale przeważać powinny okresy z wysoką temperaturą i przeciętnymi opadami. 

Lipiec przyniesie iście letnią pogodę. W całej Polsce będzie to prawdopodobnie ciepły miesiąc, miejscami ze średnią miesięczną temperaturą przekraczającą 20 st. C. Musimy zatem przygotować się na dość dużą liczbę gorących dni, jak i na wysokie ryzyko występowania od czasu do czasu upałówOpady wszędzie powinny kształtować się w granicach normy.

W sierpniu, tak jak w lipcu, synoptycy z IMGW zapowiadają umiarkowane opady na obszarze całej Polski. Zarysować mogą się jednak większe różnice w temperaturze. Na południu i częściowo w centrum ma to być kolejny ciepły miesiąc ze średnią miesięczną sięgającą nawet 20 st. C, z czym wiązać będą się zapewne znów liczne dni gorące, a niekiedy także upały. Tymczasem na północy, Mazowszu i w woj. lubuskim termometry w sierpniu pokażą wartości w normie.

We wrześniu do wszystkich województw wrócą wysokie temperatury. W związku z tym jest jeszcze szansa na wiele ciepłych i bardzo ciepłych dni, w czasie których słupki rtęci pokażą powyżej 20, a nawet 25 st. C. Po wakacjach z przeciętnymi opadami, we wrześniu zacznie padać nieco częściej. W pasie od Pomorza Gdańskiego, Warmii, Mazur i Podlasia po Kujawy, Mazowsze i Góry Świętokrzyskie deszczu pojawi się więcej niż zazwyczaj w tym miesiącu.

Gdy modele przewidują średnią temperaturę/sumę opadów „powyżej normy”, można przypuszczać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020  informuje IMGW.

źródło:
IMGW