Dziś Niedziela Dobrego Pasterza, oznacza to w Kościele dzień szczególnej modlitwy o powołania. Z tej okazji, ks. Leszek Tokarzewski pragnie przekazać wszystkim kolejne słowo na Niedzielę. 

– Dziś, gdy czasy są trudne, aby zachęcić młodych ludzi do wejścia na drogę powołania kapłańskiego, trzeba przedstawić im jakiś wzór kapłaństwa. Wzór godny naśladowania, w ich przyszłym życiu kapłańskim. I tu pojawia się pytanie : „Jaki powinien być kapłan w dzisiejszych czasach?” Coraz częściej w naszym społeczeństwie pojawiają się dyskusje, opinie które nie zawsze są rzetelne. Pojawiają się dyskusje na temat kapłanów i ich roli. Jaką pełnią i jaką mają pełnić.

Czy dziś dobry kapłan to mówca, kumpel, społecznik a może terapeuta? Dziś coraz częściej dyskutuje się publicznie na temat wzorców księży w polskim Kościele. I powiem, że dobrze że się dyskutuje ponieważ dyskusja, taka refleksja jest potrzebna zawsze, bo zawsze istnieje ścisła zależność między wzorami kapłanów i czasami, w których oni żyją.

Dziś media i społeczeństwo traktują księży i biskupów różnie. Czasem robią z nich „supermanów”, którzy mogą się wypowiadać na każdy temat lub odwrotnie. Pokazują wyłącznie najgorsze przykłady realizacji kapłańskiego powołania. Bo tak jak w każdej grupie, społeczeństwie, rodzinie tak i też wśród księży bywają jednostki gorszące. Każdego z Was gorszy coś innego. Jeżeli ja, ja będę miał przyzwoitą sutannę i wypucowane buty, to co niektórzy powiedzą:

„Popatrz, jaki elegancik” albo „Top model”. Jeżeli nosiłbym sutannę połataną i buty byle jakie ktoś mógłby powiedzieć, że: „Udaje biedaka”. A gdy będę porostu dobrze wyglądał, to zapewne usłyszę: „Temu to dobrze”. Zaś gdy będę chudy i blady: „Podejrzane życie prowadzi”. Zaś gdy w chorobie leczył będę się , powiedzą: „Mówi o niebie, a boi się umrzeć”. A gdybym się nie leczył, to może i bym usłyszał: „Uczy, że trzeba szanować zdrowie, a sam tego nie robi”. Gdy w kazaniach będę poruszał tematy ogólne, powiedzą: „Nieżyciowy”. Jeżeli będę jeździł dobrym samochodem: „Ten ma kasę!”.

Te jakże skrajne opinie, mogą dotyczyć jednej i tej samej osoby, osoby księdza. Każdego księdza. I jak tu być dobrym kapłanem gdy ludzie tak mówią? Trudno, trudno jest być kapłanem w dzisiejszych czasach. Czasach gdzie kapłan postrzegany jest jako swoista zagadka. Bo niby kapłan jest do ludzi we wszystkim podobny, a jednak nie jest taki sam. Jest z ludu wzięty, a przecież tak wiele różni się od niego. Żyje w społeczeństwie, ale do niego nie należy. Jest mieszkańcem ziemi, na której są zbrodnie, nienawiść, grzech, ale głosi rzeczywistość, która jest zgoła inna.

Dobry pasterz, doby kapłan musi pamiętać, że wszyscy, bez wyjątku, chrześcijanie mają być świadkami Chrystusa. Ksiądz ze względu na swoją funkcję i święcenia powinien być profesjonalistą, zawodowcem w tym co robi. W obecnym świecie kapłan nie może ani przez chwilę zapominać, że jest sługą Jezusa Chrystusa, a więc także sługą każdego człowieka. Nie zapominajmy, że Kościół jest dla wszystkich, a nie tylko tych, którzy do niego należą.

Dziś w tych trudnych czasach dla wiary, kapłani i świeccy są sobie nawzajem potrzebni. Muszą na siebie liczyć. Muszą się za siebie nawzajem modlić, pamiętając przy tym, że : „… żniwo wielkie, ale robotników mało…” Świat potrzebuje nadal świętych i dobrych kapłanów! Dlatego módlmy się o powołania w Kościele.

ks. Leszek Tokarzewski