Już od 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które ułatwią nam bezpieczne podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Mają potwierdzać fakt bycia zaszczepionym, negatywny wynik testu na koronawirusa bądź też przechorowanie Covid-19. Dostępne będą w formacie papierowym bądź cyfrowym. Jak je pobrać? Podpowiedzi znajdziecie w artykule.

Na Unijny Certyfikat Covid składa się kod QR i unikalny identyfikator, który można pokazać, przekraczając granice. Dzięki zawartym w nim informacjom, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegały kwarantannie bądź też przechodziły dodatkowych testów.

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będzie on dostępny również w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Można go też otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Aby otrzymać certyfikat, należy:

  • Zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta.
  • Następnie wybrać kafelek „Certyfikaty” na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na „Pobierz kod QR”.
  • Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.

Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki).

UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godzin. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.