Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, nikogo raczej nie trzeba specjalnie przekonywać do tego, aby nosił okulary korekcyjne. Można je błyskawicznie założyć i ściągnąć w dowolnym momencie, a jednocześnie pozwalają od razu uzyskać efekt w postaci prawidłowego widzenia. Problem w tym, że oprawki okularowe nie sprawdzają się w niektórych sytuacjach. Czasami wynika to z tego, że ktoś chce się dobrze zaprezentować i uważa, że okulary mogą zepsuć stylizację, a w innych przypadkach chodzi o liczne niedogodności odczuwalne podczas uprawiania sportów.

  1. Czy noszenie soczewek eliminuje okulary korekcyjne?
  2. Od czego należy zacząć wymianę okularów korekcyjnych na soczewki?
  3. Przydatne wskazówki związane z soczewkami kontaktowymi
  4. Jakie oprawki są najlepsze?

O ile więc warto mieć pod ręką parę okularów korekcyjnych, to jednak na co dzień można spróbować zastąpić je soczewkami. Praktycznie każda osoba, która przekonała się do takiego rozwiązania, przyznaje, że jest bardzo zadowolona z soczewek korekcyjnych. Skorzystaj więc z naszych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł łatwo wymienić gotowe okulary korekcyjne na wygodne i bardzo praktyczne soczewki.

Czy noszenie soczewek eliminuje okulary korekcyjne?

Chociaż obecnie można bez problemu kupić modne oprawki męskie i damskie, które są dostępne w przeróżnych kształtach, kolorach i rozmiarach, a nawet wersjach dla konkretnych grup klientów, prędzej czy później zawsze dochodzi do sytuacji, w których osoby cierpiące na wady wzroku narzekają na konieczność ich noszenia. Zamiast jednak przejmować się parowaniem szkieł, niewygodą towarzyszącą noszeniu okularów pod kaskiem czy też koniecznością ciągłego wycierania ich z różnych zabrudzeń, można po prostu wypróbować soczewki kontaktowe.

Na początek warto zrozumieć, że przejście na soczewki wcale nie wyklucza noszenia oprawki okularów. Można więc spokojnie nosić oprawki okularowe dostępne w przeróżnych wariantach podczas pracy przy komputerze, a soczewki zakładać na wyjścia ze znajomymi, podczas aktywności fizycznych lub latem, dzięki czemu wada wzroku nie będzie stanowiła przeszkody przed noszeniem ulubionych okularów przeciwsłonecznych. Można też pomyśleć o tym, aby zamówić okulary oprawki korekcyjne w wersji przeciwsłonecznej.

Od czego należy zacząć wymianę okularów korekcyjnych na soczewki?

Przejście na soczewki lub używanie ich jako alternatywy dla okularów wymaga jednak odpowiedniego podejścia, ponieważ w przeciwnym razie można się do nich szybko zniechęcić. O ile nie ma większego problemu z tym, aby dobrać okulary korekcyjne, to przy soczewkach dochodzi konieczność ich zakładania, co początkowo wydaje się niezwykle skomplikowane.

Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego okulisty, który podczas badania wzroku będzie mógł podpowiedzieć, jak prawidłowo zakładać soczewki. Następnie można pomyśleć o zakupie kilku par soczewek jednodniowych, bo początkowo jest dużo większe ryzyko ich uszkodzenia. Wystarczy jednak kilka – kilkanaście razy samodzielnie założyć i ściągnąć soczewki, aby można było czuć się pewnie podczas tej czynności. Dużym udogodnieniem dla osób z wadą wzroku jest to, że soczewki kontaktowe są obecnie produkowane we wszystkich możliwych wariantach. Dotyczy to nie tylko ich przydatności (soczewki jednodniowe, tygodniowe lub nawet soczewki roczne), ale również tego, jaką wadę pozwalają skorygować. Do tego dochodzą soczewki przeznaczone dla osób, które nie mają wady wzroku, ale chcą wykorzystać nietypowy kolor soczewek do swojej stylizacji. Przykładem mogą być popularne kocie oczy, które można łatwo uzyskać dzięki soczewkom.

Przydatne wskazówki związane z soczewkami kontaktowymi

Bardzo ważne jest odpowiednie obchodzenie się z soczewkami, szczególnie tymi wielorazowymi. Warto więc zapoznać się z zaleceniami producenta związanymi nie tylko z zakładaniem i ściąganiem, ale również z ich prawidłowym przechowywaniem. Nie należy też kupować soczewek bez przeprowadzenia badania okulistycznego. Niektórym osobom wydaje się, że skoro znają swoją wadę wzroku, to mogą po prostu kupić dedykowane do niej soczewki. W praktyce jednak bardzo często okazuje się, że w ciągu miesięcy lub nawet lat, jakie minęły od ostatniego badania, wada mogła się pogłębić. Noszenie źle dobranych soczewek jest nie tylko uciążliwe, ale też niekorzystne dla zdrowia. Może to powodować bóle głowy, a przy noszeniu zbyt ciasnych soczewek może nawet dojść do uszkodzenia wzroku. Jeżeli natomiast soczewki będą za luźne, to ich noszenie będzie wiązało się z dużym dyskomfortem.

Jakie oprawki są najlepsze?

Niezależnie jednak od tego, czy ktoś zamierza korzystać z soczewek na co dzień, czy zakładać je wyłącznie na specjalne okazje, zawsze warto mieć pod ręką dobre okulary korekcyjne. Nie ma też co oszczędzać i kupować tańsze produkty lub zwlekać z zakupem okularów korekcyjnych, bo chociaż nieco więcej kosztują okulary korekcyjne od sprawdzonej firmy, to będzie można z nich korzystać przez naprawdę długi czas. Z tego powodu wielu klientów stawia na markowe oprawki, w których okulary korekcyjne wykonane są z porządnych materiałów. Nie trzeba się wówczas martwić, że przez chwilę nieuwagi okulary się pogną, co często ma miejsce przy niskiej jakości oprawkach.