Większość ludzi wie, że powinni się przygotować przed rozmową o pracę, ale niewielu robi to dobrze lub poświęca czas na dokładne przygotowanie. Dlaczego jest to tak ważne i jak można się lepiej przygotować? Oto kilka obserwacji i pomysłów

Ktoś będzie dobrze przygotowany – upewnij się, że to ty!

Tam, gdzie w przeszłości pracodawcy mogli przeprowadzać rozmowy tylko z 2 lub 3 kandydatami, teraz zazwyczaj mają możliwość przeprowadzenia rozmów z dużą liczbą potencjalnych kandydatów. Na konkurencyjnym rynku pracy mogą przeprowadzić rozmowy z 5-10 kandydatami, by znaleźć tego, który ich zdaniem będzie najlepiej pasował. W tej dużej grupie kandydatów jest bardzo prawdopodobne, że przynajmniej jedna osoba będzie dobrze przygotowana i będzie w stanie przedstawić swoje dopasowanie do stanowiska i wiedzę o organizacji lepiej niż inni. Jeśli uważasz, że jest prawdopodobne, że będziesz rywalizować z kimś, kto odrobił pracę domową i ćwiczył, upewnij się, że ty też to zrobisz, żeby mieć większe szanse w rywalizacji ogloszenia24m.pl

Przygotowanie mówi o tobie coś ważnego

Kiedy widać, że wyszedłeś ponad innych kandydatów, robiąc rozeznanie, dobrze odpowiadając na pytania i prezentując się profesjonalnie, jest to wskaźnik dla pracodawcy, że prawdopodobnie również dobrze poradzisz sobie na danym stanowisku. Przygotowanie to coś więcej niż przeczytanie strony internetowej firmy. Dobrze jest wiedzieć, co firma mówi o sobie na swojej stronie internetowej, ale to tylko minimum pracy.

Podejmij te dodatkowe kroki, by odróżnić się od „większości” kandydatów:

Ważne jest także zbadanie dodatkowych informacji, które możesz znaleźć w sieci. Szukaj ich w Google, LinkedIn, Glassdoor, na stronach poświęconych finansom i w innych wartościowych źródłach internetowych. Jeszcze lepiej jest nawiązać kontakty i zdobyć trochę wiedzy o kulturze firmy, jej osiągnięciach i poszczególnych stanowiskach.

Bardzo pomocne jest dowiedzenie się czegoś o osobach, z którymi będziesz przeprowadzał rozmowy kwalifikacyjne. Korzystając z LinkedIn lub Googla, możesz dowiedzieć się, gdzie chodzili do szkoły, jaka była ich historia zawodowa, jakie osoby mogą znać, jakie nagrody i inne wyróżnienia otrzymali.

Przeanalizowanie opisu stanowiska pracy w celu określenia najważniejszych wymagań i ustalenia, jak najlepiej przekazać swoje najbardziej istotne doświadczenie i wiedzę.

Ustalenie najbardziej prawdopodobnych obszarów twojego wykształcenia, które będą badać i przećwiczenie, jak najlepiej sformułować odpowiedzi na najbardziej prawdopodobne pytania. Przygotuj długą listę wnikliwych pytań dotyczących firmy, jej kultury, obowiązków na danym stanowisku i oczekiwań dotyczących wyników. Przygotuj o wiele więcej pytań, niż będziesz mógł zadać, tak by na podstawie omówionych już kwestii móc wybrać te najbardziej istotne. Większość ludzi przygotowuje się jedynie poprzez przeglądanie strony internetowej organizacji i zastanawianie się, jak mogą odpowiedzieć na różne pytania, które mogą się pojawićRynek pracy jest bardzo konkurencyjny. Nie traktuj okazji do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej lekceważąco. Postaraj się być jednym z nielicznych, którzy będą dobrze przygotowani i zrobią najlepsze wrażenie, a nie jednym z większości, którzy się pomylą!