W 2023 roku nie zabraknie okazji do długich weekendów. Pierwsza taka okazja nadarzy się już w styczniu. Kiedy wypadają długie weekendy i kiedy najlepiej zaplanować urlop? Sprawdź kalendarz i nasze podpowiedzi.

W kalendarzu znajduje się w sumie 13 dni ustawowo wolnych od pracy w roku. Wypadające w dni robocze święta to możliwość wydłużenia swojego wypoczynku, biorąc pojedyncze dni urlopowe i łącząc święta z weekendami. Należy przy tym pamiętać, że za dzień ustawowo wolny od pracy wypadający w niedzielę nie przysługuje dodatkowy dzień wolnego. Należy on się natomiast pracownikom, gdy święto wypada w sobotę.

Styczeń 2023
Pierwsza okazja do długiego odpoczynku w 2023 roku pojawia się już w styczniu. Święto Objawienia Pańskiego, znane też jako święto Trzech Króli, które jest obchodzone 6 stycznia, wypada w piątek. Oznacza to zatem trzydniowy weekend. Ci, którzy dodatkowo zdecydują się na cztery dni urlopu (2-5 stycznia), mogą zapewnić sobie nieprzerwany wypoczynek od sylwestra do 8 stycznia.

Wielkanoc 2023
Wielkanoc w 2023 roku wypada w pierwszej połowie kwietnia. Niedziela Wielkanocna będzie obchodzona 9 kwietnia, co oznacza dzień wolny także 10 kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny. To oznacza trzy dni wolnego z rzędu.

Majówka 2023
W przyszłym roku będzie szansa na dłuższy wypoczynek na początku maja. Obchodzone 1 maja Święto Pracy wypada w poniedziałek, a ponieważ dwa dni później jest Święto Konstytucji 3 Maja, to wystarczy wziąć jeden dzień urlopu (2 maja), aby cieszyć się pięciodniową majówką. Aby cieszyć się dziewięcioma dniami wolnego z rzędu, musimy wziąć dodatkowo dwa dni urlopu (4-5 maja).

Wolne w wakacje
Okazja do kolejnego długiego weekendu będzie w czerwcu, tradycyjnie przy okazji przypadającej zawsze w czwartek Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli święta Bożego Ciała. W 2023 roku święto Bożego Ciała przypada 8 czerwca, co oznacza, że wzięcie dnia wolnego od pracy w piątek, 9 czerwca, zapewni czterodniowy weekend.

Letni długi weekend czeka nas również w sierpniu. Wolny od pracy jest 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego, który wypada we wtorek. Tym samym wzięcie dnia wolnego od pracy w poniedziałek, 14 sierpnia, sprawi, że weekend wydłuży się do czterech dni.

Wszystkich Świętych 2023
Okazji do dłuższych weekendów nie zabraknie jesienią. Wszystkich Świętych wypada w 2023 roku w środę. Tym samym wzięcie dwóch dni urlopu (30-31 października), przyniesie nam pięciodniowy długi weekend.

Drugi listopadowy dzień ustawowo wolny od pracy, czyli Święto Niepodległości 11 listopada, przypada w sobotę. To dla osób zatrudnionych na umowę o pracę oznacza prawo do odebrania dodatkowego dnia wolnego. Odbierając ten dzień 10 albo 13 listopada, mamy trzy dni wolnego z rzędu.

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie w przyszłym roku wypada częściowo w weekend – 24 grudnia to niedziela, zaś 25 i 26 grudnia to odpowiednio poniedziałek i wtorek. Oznacza to, że świąteczna przerwa bożonarodzeniowa potrwa cztery dni.

Podobna sytuacja wystąpi na przełomie roku 2023 i 2024. Sylwester 31 grudnia przypada na niedzielę. Z kolei świąteczny Nowy Rok 1 stycznia 2024 roku wypada w poniedziałek. W rezultacie przerwa noworoczna będzie trwała trzy dni.

źródło:
PAP