Nauka języka angielskiego to nie tylko wkuwanie nowych słówek, poznawanie zawiłości gramatyki czy rozwiązywanie setek ćwiczeń. Równie istotne, o ile nie istotniejsze, jest poprawne wymawianie poszczególnych głosek i dyftongów. Pozbycie się polskiego akcentu stanowi często skomplikowaną przeszkodę, ale na szczęście istnieją metody, które pozwalają na skuteczną poprawę wymowy po angielsku. Najlepsze z nich znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega problem wymowy angielskiej?

Zanim rzucisz się w wir nauki, sięgniesz po korepetycje z angielskiego z native speakerem i zaczniesz zaprzyjaźniać się z akcentem angielskim, powinieneś zrozumieć najczęstsze problemy związane z tym tematem. Każdy uczący się języka angielskiego boryka się bowiem z innymi przeszkodami. Odpowiednie oszacowanie własnych potrzeb i wymagań stanowi zatem pierwszy krok do sukcesu.

Najczęściej spotykane problemy z wymową angielską dotyczą:

  • Braku praktyki, czyli sytuacji, gdy uczeń nie ma możliwości rozmawiania po angielsku.
  • Złego doboru narzędzi, a więc uczenia się wymowy z wykorzystaniem niewłaściwych materiałów i metod.
  • Wrodzonego braku słuchu, co powoduje, że znacznie trudniej nauczyć się poprawnego wymawiania słów w jakimkolwiek języku obcym.

Na większość problemów z nauką wymowy angielskiej można znaleźć rozwiązanie. Sprawdź, jakie metody i narzędzia edukacyjne okażą się dla Ciebie najbardziej pomocne.

Sposoby na poprawę angielskiej wymowy

Poprawna wymowa w zakresie nauki języka angielskiego to klucz do bycia zrozumianym przez współrozmówców. Warto jak najprędzej pozbyć się naleciałości polskiego akcentu, który podczas rozmawiania po angielsku brzmi bardzo sztucznie. Poniżej znajdziesz TOP 5 metod, które skutecznie wesprą Cię w nauce wymawiania słów angielskich. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od korepetytorów BUKI School.

1. Słuchanie i naśladowanie

Jednym z najważniejszych elementów nauki języka obcego jest efektywne słuchanie dźwięków i głosek. Należy bardzo dokładnie wsłuchiwać się w sposób, w jaki słowa wypowiadają native speakerzy języka angielskiego. Następnie, imitując ich brzmienie, warto próbować powtarzać poprawną wymowę poszczególnych słów i wyrażeń.

Początkujący uczniowie mogą w tym celu skorzystać ze specjalnych ćwiczeń słuchowych. Lektorzy czytają wtedy pojedyncze słowa lub zdania, pozostawiając pauzy, podczas których należy naśladować usłyszane hasła. Taka metoda nauki sprawdza się praktycznie wszędzie – w pracy, podczas jazdy samochodem czy na spacerze.

2. Praktyka i powtarzanie

Mówi się, że ćwiczenie czyni mistrza. To przysłowie sprawdza się również w przypadku nauki języka angielskiego. Jeśli zależy Ci na skutecznym opanowaniu poprawnej wymowy, musisz jak najwięcej powtarzać. Tylko poprzez praktykę możesz liczyć na wyraźne efekty swojej pracy.

Trzeba pamiętać, że proces uczenia się języka obcego wymaga sporo determinacji i systematyczności. Edukacja opierająca się na częstych powtórkach przekłada się na lepsze zapamiętywanie, jak również skuteczne przyswajanie wiedzy. W ten sposób można znacznie szybciej przyzwyczaić się do wymowy angielskiej, która z czasem będzie przychodzić Ci naturalnie.

3. Zasoby i narzędzia

Ucząc się poprawnej wymowy angielskiej warto również sięgnąć po dostępne zasoby i narzędzia. Materiałów edukacyjnych w zakresie tego języka nie brakuje, bo jest to przecież najpopularniejszy język obcy w naszym kraju. Na rynku wydawniczym istnieje mnóstwo jakościowych podręczników, kursów audio, jak również książek z ćwiczeniami.

Możesz także sięgnąć po darmowe treści udostępniane online przez twórców internetowych. Edukatorzy mają w swoich ofertach podcasty, kursy językowe, a także vlogi. Warto również sięgnąć po platformy edukacyjne online, które oferują szeroki dostęp do wyspecjalizowanych treści i zadań z języka angielskiego.

4. Nauka z native speakerami

Nie ma lepszej formy zapoznawania się z poprawną wymową angielską, jak słuchanie native speakerów. Wybierz akcent języka, jaki najbardziej Ci odpowiada, a następnie szukaj treści prowadzonych w tej wersji fonetycznej. Pamiętaj, że w samej Wielkiej Brytanii wyróżnić można około 40 różnych dialektów i akcentów.

Warto również zapisać się na korepetycje z native speakerem. Podczas takich zajęć – stacjonarnych lub online – będziesz w stanie jeszcze skuteczniej szlifować swoją angielską wymowę. Korepetytor może Cię poprawiać, co jest świetnym sposobem na efektywną naukę.

5. Cierpliwość i determinacja

Ostatnią wskazówką dotyczącą nauki wymowy angielskiej jest wytrwałość, cierpliwość i determinacja. Niezależnie od tego, jak szybko się uczysz, nigdy się nie poddawaj. Pamiętaj, aby zawsze iść do przodu, trwając we własnych postanowieniach na drodze do ostatecznego sukcesu w nauce!

Podsumowanie

Wykorzystując najlepsze techniki i metody nauki, a także pozostając wytrwałym, możesz liczyć na pozytywne efekty w nauce języka obcego. Skorzystaj z wymienionych w tym tekście wskazówek, a wkrótce poprawisz swoją angielską wymowę. Efekty będą oszałamiające, co przełoży się na lepsze umiejętności komunikacyjne. Powodzenia!