Każdy z nas ma swoim otoczeniu osoby, które borykają się z wadami wzroku – stanowią one bowiem większość społeczeństwa. Ich korekcja zwykle jest wyborem między okularami a soczewkami kontaktowymi. Chociaż ta pierwsza metoda jest bardziej popularna, to i szkła kontaktowe notują rosnącą popularność. W Polsce używa ich około miliona osób – czy ty również planujesz dołączenie do tego grona? Jeżeli tak, to może nasz artykuł pozwoli ci podjąć finalną decyzję.

Pierwsze kroki – do specjalisty

Co trzeba zrobić, by kupić soczewki kontaktowe? Otóż udać się do specjalisty, czyli lekarza okulisty lub optometrysty. Jeśli nosisz już okulary korekcyjne, znasz swoją wadę wzroku i parametry szkieł, to… nadal musisz udać się na konsultację. Dlaczego? Ponieważ soczewka kontaktowa noszona jest na oku, a okularowa przed nim. Oznacza to, że aby osiągnąć odpowiednie skupienie padającego światła, każda z tych soczewek może mieć inną moc. Nie musi – przy małych wadach może się okazać, że będzie ona taka sama.

Podczas wizyty u okulisty zostanie zbadana poprawność widzenia, czyli ostrość, głębia (https://www.bezokularow.pl/poradnik/widzenie-stereoskopowe), pole widzenia, badanie dna oka i ciśnienia wewnętrzgałkowego. Te procedury pozwolą dobrać odpowiednią wartość korekcyjną soczewek. Jednak wizyta ma też na celu sprawdzenie, czy soczewki kontaktowe to odpowiedni wybór dla ciebie. Czasami może się zdarzyć, że specjalista je odradzi. Na przykład w przypadku niektórych chorób oczu czy pewnych alergii.

Dodajmy, że wszystkie osoby z wadami wzroku powinny wpisać odwiedziny u specjalisty na stałe w swój kalendarz i najlepiej, by robiły to co rok (lub zgodnie z zaleceniami). Prewencyjne badania, dla osób z okiem miarowym (bez wad), powinno się robić co 2-3 lata, a powyżej 60. roku życia co rok. Dzięki takiej kontroli okulista będzie miał większą możliwość wykrycia chorób oczu na wczesnym etapie, co przekłada się na ich większą uleczalność.

Zakładając, że nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek, to jakie kupić?

Następnie – sklep z soczewkami

Recepta otrzymana od specjalisty określa wadę wzroku i parametry, jakie powinny mieć szkła kontaktowe. Kierując się nią możesz zakupić soczewki sferyczne (przy krótko- i dalekowzroczności), soczewki toryczne (przy astygmatyzmie) lub soczewki progresywne (przy prezbiopii).

Każde z nich mogą być przeznaczone do noszenia w różnym trybie. Określa on, jak często należy zmieniać soczewki, wyjmować z oczu, jak długo mogą być używane.

I tak, soczewki jednodniowe są przeznaczone do noszenia po prostu przez jeden dzień. Zakładasz je więc rano, nosisz przez cały dzień, a wieczorem zdejmujesz i wyrzucasz. Jeśli masz problem z nadwrażliwością oczu, skłonnością do podrażnień, możliwe, że także przy niektórych alergiach, to pewnie właśnie takie soczewki zasugeruje ci specjalista. Są po prostu bardzo delikatne i określa się je mianem najbardziej przyjaznych i higienicznych dla oka. Zważywszy, że musisz mieć 30 par na miesiąc, to jest to również rozwiązanie najdroższe. Jednak możesz je rozważyć również wtedy, gdy nie chcesz całkowicie rezygnować z okularów, a soczewek potrzebujesz jedynie sporadycznie. Np. na wyjście do klubu, koncert czy mecz.

Najbardziej ekonomicznym wyborem są za to soczewki miesięczne. Można je nosić przez 30 dni, co oznacza koszt około 25-30 zł na miesiąc za parę. Zakładając, że skorzystasz ze sklepu internetowego, jak BezOkularow.pl, gdzie ceny są niższe, niż w sklepach stacjonarnych.

Wśród soczewek miesięcznych również zobaczysz podział. Zapewne zdecydujesz się na „miesięczne dzienne” – czyli takie, które zakłada się rano i zdejmuje wieczorem. Drugą opcją są „miesięczne całodobowe” – w tym przypadku zakładasz je i nosisz niezależnie od pory, nawet 4-5 dni bez przerwy. Możesz w nich również spać. Specjaliści jednak zalecają, by wybierać je wtedy, gdy jest to faktycznie uzasadnione np. obowiązkami zawodowymi czy rodzinnymi.

No dobrze, ale w sklepie przekonasz się, że każdy rodzaj soczewek to wiele modeli, różniących się producentem, materiałem, gazo-przepuszczalnością czy uwodnieniem. Te dwie ostatnie wartości zapewne nic ci nie mówią, ale wpływają na komfort noszenia soczewek. Są też dość indywidualne i model, który dla jednej osoby będzie idealny, dla innej już niekoniecznie. Możesz więc kupić najpierw soczewki na sztuki. To absolutnie pełnowartościowy produkt, jednak sprzedawany pojedynczo, a nie w opakowaniach zbiorowych. Możesz więc przymierzyć nawet kilka różnych modeli i przekonać się, w których będziesz czuć się najlepiej.